Πήραν το ΘΡΙΛΕΡ και προκρίθηκαν οι ΗΠΑ, “αυτοκτόνησε” στο τέλος η Τουρκία!

2019-09-03T16:56:00+00:00 2019-09-03T17:39:42+00:00.

03/Sep/19 16:56

Η Αμερική κέρδισε τη Τουρκία, σε ένα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ματς που κρίθηκε στη παράταση, με τους Τούρκους να χάνουν 4 βολές στις τελευταίες φάσεις!

Το κορυφαίο ματς της διοργάνωσης προσέφεραν Αμερική και Τουρκία. Η πρώτη πήρε τη νίκη με 93-92 σε 45′ αγώνα, με τους Τούρκους να είναι μπροστά με 1 πόντο 9” πριν το τέλος και να χάνουν 4 (!) βολές στο σημείο αυτό! Δραματικό και το φινάλε της κανονικής διάρκειας, με τον Τζέισον Τέιτουμ να έχει 3 βολές με το σκορ στο 79-81 υπέρ της Τουρκίας, όμως να αστοχεί σε μία και να… ”συμβιβάζεται” με τη παράταση (81-81).

Πλέον, Τουρκία και Τσεχία θα διεκδικήσουν στα ίσια τη πρόκριση στην επόμενη φάση (5/9, 11:30), με τη δεύτερη να κερδίσει νωρίτερα την Ιαπωνία.

Θυμίζουμε ότι αυτός ο όμιλος έχει και ελληνικό ενδιαφέρον, καθώς οι δύο πρώτες ομάδες του θα βρεθούν σε νέο όμιλο με τη Βραζιλία (πέρασε ως πρώτη μετά τη νίκη επί της Εθνικής) και την δεύτερη ομάδα (Ελλάδα ή Νέα Ζηλανδία), με τις (μεταξύ τους) νίκες να μεταφέρονται.

Η εξέλιξη: Για ένα ακόμα ματς, η Αμερική ξεκίνησε αρκετά νωχελικά το ματς, με το σκορ να μένει σε… νορμάλ επίπεδα. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές και αυτό αποτυπώθηκε στον ρυθμό αλλά και το 26-21 της πρώτης περιόδου.

Η συνέχεια βρήκε τους παίκτες του Γκρεγκ Πόποβιτς να ανεβάζουν στροφές και να στέλνουν σχετικά γρήγορα τη διαφορά στο 13 (39-26). Ο Μάιλς Τέρνερ έκανε ”ζημιά” στις δύο ρακέτες, παρόλα αυτά, οι Ερσάν Ιλιασόβα, Φουρκάν Κορκμάζ και Σκότι Ουίλμπεκιν είχαν αντίθετη άποψη και ”μάζεψαν” τη διαφορά πριν το ημίχρονο (47-42).

ΜΑΤΣΑΡΑ και παράταση!

Το δεύτερο μέρος δεν ήταν μία άλλη υπόθεση, τουλάχιστον στην αρχή του. Οι παίκτες του Ουφούκ Σαρίτσα ήταν αποτελεσματικοί στην επίθεση, επέτρεψαν μόλις 6 πόντους σε 5′ και έτσι φτάσαμε στο 59-59. Ο Κρις Μίντλετον ”ενεργοποιήθηκε”, όχι όμως και κάποιος συμπαίκτης του και έτσι το ματς έγινε πραγματικό θρίλερ, ενόψει και της τέταρτης περιόδου (65-61).

Τα τελευταία 10 λεπτά ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι! Οι Αμερικανοί έφτασαν στο 79-74 στο 38′, όμως το ”μπλακάουτ” στην επίθεση έδωσε την ευκαιρία στη Τουρκία και τον σεληνιασμένο Ιλιασόβα να επιστρέψουν για μία ακόμα φορά στο ματς. Μάλιστα, ο παίκτης των Μπακς με φοβερό φόλοου έκανε το 81-79 στο -12”! Οι ΗΠΑ σχεδόν στο μηδέν βρήκαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς, με τον Τζέισον Τέιτουμ να πάει στη γραμμή των βολών, μετά από φάουλ σε τρίποντο του Οσμάν! Η δεύτερη χάθηκε και έτσι το 81-81 έφερε τη παράταση.

Νέο θρίλερ, αλλά… ΗΠΑ!

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Τούρκοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ματς και έφτασαν στο 84-89, πριν ο Κέμπα Ούοκερ κάνει το 89-89, 2′ πριν το τέλος. Το σερί συνεχίστηκε στο 7-0, με τον Τσέντι Όσμα να κάνει το 91-92 με έμμεσο τρίποντο, 15” πριν το τέλος. Η Αμερική έχασε την επίθεση και το αντιαθλητικό στον Μπαλμπάι (9”) έδωσε νέα διάσταση. Ο Τούρκος γκαρντ έχασε και τις δύο βολές, με τον Οσμάν να κερδίζει το φάουλ και να χάνει εκ νέου 2 βολές! Ο Μίντλετον έφυγε στον αιφνιδιασμό, κέρδισε δύο βολές και με 2/2 έκανε το 93-92! O Ιλιασόβα αστόχησε σε τρίποντο και οι ΗΠΑ πήραν τη νίκη!

Πού κρίθηκε: Στις τελευταίες φάσεις, οι Τούρκοι έχασαν 4 βολές μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα και με το σκορ στο υπέρ της 92-91. Το 2/2 του Μίντλετον από τη γραμμή των βολών, που έφερε το τελικό 93-92, ήταν το σημείο όλου του αγώνα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κρις Μίντλετον ήταν ο άνθρωπος που έδωσε τη νίκη στην Αμερική με τις 2/2 βολές στο τέλος. ήταν επίσης ο πρώτος σκόρερ με 15 πόντους, ενώ 14 είχε ο Κέμπα Ουόκερ, ενώ 11 πόντους και 11 ριμπάουντ είχε ο Τζέισον Τέιτουμ, ο οποίος σκόραρε 2/3 βολές για τη παράταση.

Εξαιρετικός με 23 πόντους και 14 ριμπάουντ ο Ερσάν Ιλιασόβα, ενώ 18 είχε ο Μελί Μαχμούτογλου.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 47-42, 65-61, 81-81, 93-92