Team USA: Τα highlights της ΜΑΤΣΑΡΑΣ κόντρα στην εξαιρετική Τουρκία! (video)

2019-09-03T17:29:05+00:00 2019-09-03T17:29:05+00:00.

03/Sep/19 17:29

Η Team USA του Γκρεγκ Πόποβιτς χρειάστηκε την παράταση και αρκετή… τύχη, ώστε να κερδίσει την τρομερή Τουρκία με 93-92 και έκανε το 2/2 στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας.

Η Τουρκία του Ουφούκ Σαρίτσα, παρότι βρέθηκε ακόμα και με διψήφιες διαφορές πίσω στο σκορ από τις ΗΠΑ, κατάφερε να γυρίσει το ματς και μάλιστα, σε κάποια σημεία ήταν μεγάλο φαβορί για την νίκη.

Στο τέλος του παιχνιδιού, οι Τούρκοι είχαν το προβάδισμα με 81-79, όμως ο Τέιτουμ κέρδισε τρεις βολές από τον Οσμάν, ευστόχησε σε 2/3 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί στο έξτρα πεντάλεπτο, πραγματικά η Τουρκία “αυτοκτόνησε”, αφού με 9 δευτερόλεπτα να απομένουν είχε το προβάδισμα με 92-91 και μάλιστα ο Μπαλμπάι έπειτα από κλέψιμο που έκανε πάνω στον Τέρνερ, κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ. Όμως αστόχησε και στις δύο βολές και στην συνέχεια και ο Οσμάν έκανε 0/2, με τον Μίντλετον να “σώζει” τις ΗΠΑ ευστοχώντας από την γραμμή της “φιλανθρωπίας” στα 2 δευτερόλεπτα.