Ρέθυμνο – Λαύριο: Η κρίσιμη φάση που έφερε τη παράταση (videos)

2020-02-22T17:05:31+00:00 2020-02-22T19:37:28+00:00.

22/Feb/20 17:05

Το Ρέθυμνο είχε την ευκαιρία να κερδίσει το ματς με το Λαύριο στη κανονική διάρκεια, όμως ένα φάουλ στο -3,4” ανέτρεψε τη κατάσταση. Δείτε την εν λόγω φάση.

To Λαύριο πήρε μία τεράστια νίκη μέσα στο Ρέθυμνο με 75-77, στο πρώτο ματς της 19ης αγωνιστικής της Basket League. Η αναμέτρηση ήταν πραγματικό ”θρίλερ”, καθώς οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στη παράταση, με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο εύστοχοι και ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά.

Τίποτα από αυτά δεν θα είχε γίνει, αν οι νικητές δεν κέρδιζαν ένα φάουλ στο -3,4” της κανονικής διάρκειας. Με το σκορ στο 65-64 και το ρολόι στα 12”, ο Κάιλ Άλμαν πήρε τη μπάλα, με τους παίκτες του Ρεθύμνου να επιλέγουν μία ”καθαρή άμυνα”, που θα τους έδινε και τη νίκη.

Ο Αμερικανός του Λαυρίου επιχείρησε το ντράιβ, με τους διαιτητές να χρεώνουν φάουλ τον Μάλκομ Λι. Ο Άλμαν ευστόχησε στη πρώτη βολή και αστόχησε στη δεύτερη, το 65-65 οδήγησε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο και τα υπόλοιπα είναι ιστορία, με το Ρέθυμνο να διαμαρτύρεται έντονα για την διαιτητική αυτή απόφαση.