Μποχωρίδης: Μια… ανάσα από το triple – double, αλλά μοιραίος στο τέλος (video)

2020-02-29T16:57:01+00:00 2020-02-29T20:55:03+00:00.

29/Feb/20 16:57

Ο Λευτέρης Μποχωρίδης πραγματοποίησε μια σπουδαία εμφάνιση, όμως στο τέλος αποδείχθηκε μοιραίος για τον Άρη στο παιχνίδι απέναντι στον Κολοσσό.

Ο Άρης δεν τα κατάφερε απέναντι στον Κολοσσό, φεύγοντας με την ήττα από τη Ρόδο, μετά το τελικό 90-86 για τον Κολοσσό, καθώς στο τέλος ένα λάθος του Μποχωρίδη αποδείχθηκε κομβικό για την αναμέτρηση..

Κολοσσός – Άρης 90-86: Κίτρινη “αυτοκτονία” στην Ρόδο παρά τον τρομερό Μποχωρίδη! (video)

Ο Λευτέρης Μποχωρίδης έδειξε την ποιότητά του απέναντι στους Ροδίτες, έχοντας 24 πόντους (4/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/10 βολές), 9 ριμπάουντ και 10 ασίστ, όμως είχε και 7 λάθη.

Μάλιστα ένα από αυτά τα λάθη ήταν και το κομβικότερο για την πορεία της αναμέτρησης, καθώς ήρθε σε ένα σημείο που ο Άρης είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Συγκεκριμένα, με το σκορ στο 89-86, ο ηγέτης του Άρη έκανε βήματα στην προσπάθειά του να σταματήσει και να σουτάρει για τρεις, με τον Κολοσσό να ευστοχεί στην συνέχεια σε μια βολή και να τελειώνει την υπόθεση νίκη.

Βέβαια πριν από αυτή την φάση ο Μποχωρίδης, όπως δείχνει και η στατιστική του, πρόλαβε να δείξει την ποιότητα και το ταλέντο του, χαρίζοντάς μας θέαμα όπως αυτό που μπορείτε να δείτε στο βίντεο που ακολουθεί…

Έντονα παράπονα του Άρη για την διαιτησία

Στον Άρη υπάρχει έντονη δυσαρέσκεια για τις αποφάσεις των διαιτητών στον αγώνα με αντίπαλο τον Κολοσσό.

Οι “κίτρινοι” έχουν σοβαρά παράπονα για τις αποφάσεις των διαιτητών κυρίως στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου, όπως υποστηρίζουν, οι γηπεδούχοι πήγαν πολύ γρήγορα στο bonus των βολών και εκτέλεσαν 20 βολές σε ένα διάστημα, στο οποίο κυνηγούσαν στο σκορ (τέταρτη περίοδο).

Επίσης, οι διαιτητές “φόρτωσαν” με φάουλ τον Κεν Μπράουν, ένα εκ των οποίων δόθηκε λανθασμένα στον Αμερικανό γκαρντ, ενώ χρέωσαν με αμφισβητούμενο φάουλ τον Διαμαντή Σλαφτσάκη πάνω στον Λοβ στην πιο κρίσιμη φάση του αγώνα, 7,6” πριν τη λήξη της αναμέτρησης.