Άρης – Ήφαιστος 88 – 77: Άντεξε στη πίεση πήρε νίκη – χρυσάφι! (video)

2020-03-07T16:13:59+00:00 2020-03-08T15:42:57+00:00.

07/Mar/20 16:13

bochoridis_aris_ifsaistos

Αν και ο Ήφαιστος πάλεψε στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης πήρε μία πολύτιμη νίκη με σκορ 88-77 και κοιτάζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία την υπόθεση ”παραμονή στη Basket League”!

Όσο κερδίζει, ελπίζει ο Άρης!

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν εξαιρετική κόντρα στον Ήφαιστο Λήμνου και πήρε τη νίκη με σκορ 88-77, για την 20η αγωνιστική της Basket League, ενώ και ο Πανιώνιος της έκανε το χατήρι και ηττήθηκε στο Λαύριο, σε ένα άκρως θετικό αποτέλεσμα για τον ”Αυτοκράτορα”!

Η ομάδα της Λήμνου, που συνεχίζει σε τροχιά playoffs με 11-9, ”τα έσπασε” στο πρώτο μέρος και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω, παρά την μεγάλη αντεπίθεσή της στο φινάλε, με τους νικητές να έχουν πλέον 6 νίκες και 14 ήττες, με το πρωτάθλημα να τελειώνει σε 6 αγωνιστικές! Τη δεδομένη στιγμή, βρίσκεται στο ίδιο ρεκόρ με τον Πανιώνιο, ενώ ο ΠΑΟΚ έμεινε μόνος τελευταίος με 5 νίκες, μετά την εντός έδρας ήττα του από το Περιστέρι.

Όλα τα λεφτά το δίδυμο Μπράουν-Φιτζπάτρικ με 41 πόντους και 10/16 τρίποντα, με τον Μποχωρίδη να δίνει πολύτιμες λύσεις, όταν ο Άρης ”κόλλησε.., επιθετικά.

Για την 21η αγωνιστική, ο Άρης φιλοξενείται από το Περιστέρι (14/3, 17:45), ενώ ο Ήφαιστος υποδέχεται τη Λάρισα (14/3, 15:00).

Η εξέλιξη: Ο Άρης καιγόταν για τη νίκη και το έδειξε με το ”καλημέρα”, όταν και απέδωσε εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση στην εκκίνηση του ματς. Η διαφορά έφτασε στο φινάλε της πρώτης περιόδου τους 13 (24-11), με τους Λευτέρη Μποχωρίδη, Κεν Μπράουν και Βλάντιμιρ Μιλόσεβιτς να δείχνουν τον δρόμο.

Τα 4/21 σουτ του Ηφαίστου στα πρώτα 10′ δεν ήταν η εξαίρεση, με την αστοχία των φιλοξενούμενων να συνεχίζεται, την ώρα που ο Μπράουν και γενικά όλη η ομάδα του Άρη έκαναν αυτά που έπρεπε για να ξεπεράσει τους 20 η διαφορά (40-16)! Το ημίχρονο έκλεισε στο 41-21, καθώς οι Λημνιώτες δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν ένα σερί 5-0 που έκαναν.

Δεν έφτανε η αντεπίθεση

ifaistos_aris

Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν και από το 55-36 έφτασε στο 55-46, με σερί 10-0 δια χειρός Μάρκους Γκίλμπερτ-Δημήτρη Χαριτόπουλου. Ο Ήφαιστος κατάφερε να μειώσει την απόσταση σε μεγάλο βαθμό και ουσιαστικά να βάλει τις βάσεις για το τελευταίο δεκάλεπτο, αν ήθελε να κάνει την μεγάλη έκπληξη (63-52).

Ίδιο σκηνικό και στο φινάλε, με τον Ήφαιστο να συνεχίζει να κάνει ό,τι δεν έκανε στο πρώτο μέρος και κάπως έτσι φτάσαμε στο 66-58, με τον Μποχωρίδη να… παίρνει μπρος και να κάνει το 76-61 με 6 προσωπικούς πόντους. Παρόλα αυτά, η ομάδα της Λήμνου δεν τα παράτησε, δεν μπορούσε όμως να πέσει κάτω από τους 10, κυρίως λόγω των χαμένων ριμπάουντ και έτσι ο Άρης πανηγύρισε μία πολύτιμη νίκη με 88-77.

Πού κρίθηκε: Ο Ήφαιστος μείωσε σε 66-58, όμως ο Λευτέρης Μποχωρίδης βγήκε μπροστά και ανέβασε και πάλι τη διαφορά.

Παίκτης-κλειδί: Εξαιρετικός ο Κεν Μπράουν με 22 πόντους, με τον Τοάρλιν Φιτζπάτρικ να έχει 19 και τον Μίλαν Μιλόσεβιτς 13, όσους και ο Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς. Από κοντά και ο Λευτέρης Μποχωρίδης με 10 πόντους (6 στο 4ο 10λεπτο) και 7 ασίστ.

Για τον Ήφαιστο, προσπάθησαν οι Μάρκους Γκίλμπερτ και Δημήτρης Χαριτόπουλος με 18 και 10 αντίστοιχα. Στους 18 πόντους και ο Τζέρι Σμιθ.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 42-21, 63-52, 88-77

Τα στατιστικά:

Σάββας Καμπερίδης: ”Αδικαιολόγητοι οι 56 πόντοι σε ένα ημίχρονο”

kamberidis_aris

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Άρη:

«Ξέρουμε πόσο πολύ χρειαζόμασταν αυτή τη νίκη οπότε πρέπει να συγχαρώ τους παίκτες και τους συνεργάτες μου. Η ομάδα πήγε με τη σωστή νοοτροπία σ’ έναν αγώνα με έντονη πίεση, γιατί έπρεπε να παίξουμε σκληρά και να επιβάλουμε το παιχνίδι μας από την άμυνα. Το καταφέραμε στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο, αφενός οι αλλαγές της άμυνας του Ήφαιστου αλλά και η δική μας χαλάρωση έβαλε τον Ήφαιστο στο παιχνίδι. Είναι αδικαιολόγητο να δεχόμαστε 56 πόντους σ’ ένα ημίχρονο, ειδικά από μια ομάδα που είναι εξαιρετική αμυντικά αλλά δεν ανεβάζει το σκορ στην επίθεση. Είναι κάτι που πρέπει να το διορθώσουμε. Έχουμε έξι παιχνίδι ακόμη, θα προσπαθήσουμε να διεκδικήσουμε το καθένα από αυτά».

Για το γεγονός ότι σ’ ένα ακόμη παιχνίδι η ομάδα του δεν χρησιμοποίησε τα ομαδικά φάουλ της δίνοντας παράλληλα και βολές στον αντίπαλο με τον Τζέρι Σμιθ: «Καταρχήν ο Τζέρι Σμιθ ήταν ο βασικός στόχος μας γιατί ξέραμε ότι θα προσπαθούσε να γυρίσει το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν ήμασταν συνεπείς. Έχει να κάνει με το πώς κινούμαστε. Πρέπει να γίνουμε πιο έξυπνοι και να χρησιμοποιήσουμε τα φάουλ», είπε και ρωτήθηκε για την απόδοση του Τόρλιν Φιτζπάτρικ. «Ήταν πολύ εύστοχος, βοήθησε την ομάδα αλλά ήταν αποτέλεσμα και του τρόπου με τον οποίον επιλέξαμε να επιτεθούμε απέναντι στη ζώνη του Ήφαιστου καθώς θέλαμε τους σουτέρ στις γωνίες και την μπάλα στα χέρια τους. Το πετύχαμε σε σημαντικό βαθμό, ο Φιτζπάτρικ είναι σε καλή κατάσταση, στη ομάδα εξάλλου δεν περισσεύει κανείς».

Σωτήρης Μανωλόπουλος: ”Ντροπή για την ομάδα το πρώτο ημίχρονο”

manolopoulos_kamperidis

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Ηφαίστου:

«Καταρχήν, συγχαρητήρια στον Άρη για τη νίκη. Αν θέλουμε να αναλύσουμε το παιχνίδι, είναι πολύ εύκολο. Στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρχαμε καθόλου, στο δεύτερο παλέψαμε αλλά ήταν αργά. Ο Άρης ήταν δυνατός και αποφασισμένος σε αντίθεση με μας. Η εμφάνισή μας στο πρώτο ημίχρονο ήταν ντροπή για την ομάδα γιατί δεν έχουμε ξαναδείξει τέτοιο πρόσωπο. Εννοείται ότι μας πίεσε ο Άρης αλλά δεν έχουμε ξαναδείξει κάτι τέτοιο. Μιλήσαμε στο ημίχρονο και τα παιδιά μπήκανε αποφασισμένα στο δεύτερο αλλά τέτοια διαφορά δεν ανατρέπεται εύκολα. Κάποια στιγμή μείναμε στους 9-10 πόντους αλλά δεν καταφέραμε να επιστρέψουμε. Δεν μπορέσαμε.

Καλή συνέχεια στον Άρη, του εύχομαι τα καλύτερα. Εμείς πρέπει να καταλάβουμε ότι έχουμε δύσκολο πρόγραμμα και παίζουμε με ομάδες οι οποίες καίγονται για τις νίκες και η νοοτροπία μας θα πρέπει να είναι σαν αυτή του δευτέρου ημιχρόνου και όχι του πρώτου».