ΠΑΟΚ – Περιστέρι 68 – 75: Έχασε και… χάνεται ο “Δικέφαλος”! (videos)

2020-03-07T18:37:52+00:00 2020-03-08T09:01:04+00:00.

07/Mar/20 18:37

bobby-brown_paok

Το Περιστέρι άντεξε στη πίεση του ΠΑΟΚ, έφυγε με τη νίκη από τη Θεσσαλονίκη με 68-75 και βάζει πλέον τον ”Δικέφαλο” σε μπελάδες!

Μετά από ένα φοβερό ματς στη Θεσσαλονίκη, το Περιστέρι πήρε μία μεγάλη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ με σκορ και πλέον ακόμα πιο δύσκολη τη θέση του ”Δικεφάλου”, καθώς μετά τη νίκη του Άρη, έμεινε μόνος τελευταίος στη βαθμολογία με μόλις 5 νίκες σε 15 ματς.

Όσο για τους νικητές, ανέβηκαν στο 13-7, έχοντας σε μεγάλη ημέρα τους Γκρέι-Χάτσερ, με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα. Προσπάθησε, αλλά δεν ήταν αρκετός ο Σόρτερ για τον ΠΑΟΚ, με το κόσμο που έδωσε παλμό στο ”PAOK Sports Arena” να αποδοκιμάζει την ομάδα μετά το τέλος του αγώνα!

Για την 21η αγωνιστική, ο ΠΑΟΚ ταξιδεύει στο Ρέθυμνο (14/3, 15:30), με το Περιστέρι να υποδέχεται τον Άρη (14/3, 17:45).

Η εξέλιξη: Η αναμέτρηση είχε φοβερό παλμό, με τις εξέδρες στο ”PAOK Sports Arena” να είναι γεμάτες και τις δύο ομάδες να δείχνουν από το πρώτο λεπτό το πόσο θέλουν τη νίκη. Οι γηπεδούχοι είδαν τον Μπόμπι Μπράουν να ευστοχεί σε τρία τρίποντα, όμως η διαφορά δεν μπόρεσε να έρθει, με το Περιστέρι να αντιδρά για το 19-19 του πρώτου δεκαλέπτου.

shorter_paok_peristeri

Η συνέχεια ανάλογη, άλλαξε όμως η ροή. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερη στο παρκέ και προηγήθηκαν με 28-34, πριν έρθει η εκ νέου αντίδραση με μπροστάρη τον Σάνον Σόρτερ. Από τα δικά του χέρια ήρθε το 35-35 του ημιχρόνου, με τον ρυθμό στο ματς να προμηνύει ένα ακόμα πιο ”δυνατό” δεύτερο μέρος!

”Καθάρισε” στο φινάλε

boby-brown_paok_peristeri

H τρίτη περίοδος ήταν ακόμα πιο έντονη, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Σόρτερ και Μπράουν και ειδικά ο πρώτος, ήταν σχεδόν όλος ο ΠΑΟΚ στην επίθεση, την ώρα που ΝτιΆντρε Κέιν και Στίβεν Γκρέι έβαλαν το λιθαράκι τους για να πάρει το Περιστέρι τη μικρότερη δυνατή διαφορά ενόψει του φινάλε (51-52).

Το Περιστέρι ξεκίνησε καλύτερα στη τέταρτη περίοδο και έφτασε μέχρι το 54-63, ο ΠΑΟΚ όμως δεν λύγισε και με 6-0 μείωσε εκ νέου, πριν πάρει το όπλο του ο Γκρέι και κάνει το 60-67 στο 36′. Ο Αμερικανός των φιλοξενούμενων συνέχισε σε ανάλογο ρυθμό, κάνοντας το 66-72 με τρίποντο-μαχαιριά στο 38′! Όλα τελείωσαν στο 68-73, όταν ο ΠΑΟΚ έχασε το αμυντικό ριμπάουντ και την κατοχή στην αμέσως επόμενη φάση, για το τελικό 68-75.

v-c14ryuycm5lt-sf

Πού κρίθηκε: Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι τέλους, με το Περιστέρι να κάνει το 66-69, 68-73, ενώ έσωσε και δύο κατοχές στο τελευταίο λεπτό, για να εξασφαλίσει τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Εξαιρετικός ο Στίβεν Γκρέι με 19 πόντους, ενώ 12 είχε ο ΝτιΆντρε Κέιν και 15 ο Ουίλ Χάτσερ. Πολύ καλός και ο Γιάνικ Μορέιρα με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τον ΠΑΟΚ, ο Σάνον Σόρτερ έκανε σχεδόν τα πάντα με 20 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ 12 πόντους-7 ασίστ είχε ο Μπόμπι Μπράουν και 11 ο Άαρον Μπεστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-35, 51-52, 68-75

Τα στατιστικά:

Κώστας Μέξας: ”Έχουν ευθύνη οι παίκτες, αλλά θέλουν στήριξη”

mexas_paok

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του ΠΑΟΚ:

«Πρόκειται για ένα σημαντικό αλλά δύσκολο παιχνίδι για την ομάδα μας. Προσπαθήσαμε να ετοιμάσουμε το παιχνίδι όσο γίνεται καλύτερα εστιάζοντας κυρίως στα παιδιά του Περιστερίου που παίρνουν τις επιθέσεις. Κάποιες φορές το καταφέραμε άλλες όχι. Πήραν μεγάλες αποφάσεις, έβαλαν μεγάλα σουτ κι εκεί έγινε η διαφορά στο 4ο δεκάλεπτο. Είναι μεγάλη η πίεση και αυτό επηρεάζει τις αποφάσεις μας στο παιχνίδι. Δεν γίνεται να τα παρατήσουμε θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε. Συγχαρητήρια στο Περιστέρι και καλή επιτυχία στην Ευρώπη. Σήμερα είχαμε τη στήριξη του κόσμου μας που ήταν πολύ σημαντική. Εμείς πρέπει να συνεχίσουμε τη δουλειά με τα παιδιά που έχουμε, να βρούμε καλύτερη ισορροπία στην επίθεση, να πάμε στο Ρέθυμνο και να πάρουμε ότι καλύτερο μπορούμε».

Για την απουσία του Σμιθ: «Ότι ο Σμιθ έφυγε και η ομάδα έχασε έναν παίκτη που είχε το σκοράρισμα είναι δεδομένο. Απλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι σε αυτή την περίπτωση. Ήταν απόφαση του παίκτη, τον πιέσαμε να γυρίσει αλλά δεν ήθελε. Εμείς πρέπει να συνεχίζουμε με αυτά τα παιδιά. Έχουμε κάνει πρόοδο στην άμυνα αλλά όταν κουραζόμαστε τόσο στην άμυνα είναι λογικό να μην έχουμε την ίδια απόδοση με πριν στην επίθεση. Συνυπολογίζουμε την κατάσταση που υπάρχει στην ομάδα με την πίεση και τα αρνητικά αποτελέσματα. Είναι μια ομάδα με νέο προπονητή νέους παίκτες και δεν μπορέσαμε να δουλέψουμε και όπως έπρεπε στην διακοπή. Δεν ψάχνουμε δικαιολογίες φυσικά. Είναι συνδυασμός πραγμάτων. Είναι κάποιες κακές αποφάσεις δικές μας, είναι η αποτελεσματικότητα των αντιπάλων σε κάποια κομμάτια, είναι η κούραση από την πίεση στην άμυνα. Έχουμε δύο παιδιά που παίζουν με τη μπάλα στα χέρια τον Μπόμπι και τον Σόρτερ, οι αντίπαλοι εστιάζουν σε αυτούς, πρέπει να τους βοηθήσουμε και εμείς για να έχουν καλή απόδοση στην επίθεση».

Για το ότι δεν πήραν το 5ο φάουλ του Μορέιρα και του Χάτσερ: «Πήραμε πολλές κατοχές πάνω στον Χάτσερ και στον Μορέιρα αλλά κάποια πράγματα είναι και θέμα ικανότητας. Το Περιστέρι πήρε πολλά φάουλ από πικ εν ρολ. Είναι μια ικανότητα που έχουν ο Χάτσερ και ο Γκρέι. Όταν οι δύο κύριοι παίκτες μας παίζουν πάνω από 30 λεπτά δεν είναι τόσο εύκολο στο τέλος του αγώνα να έχουν καθαρό μυαλό. Το θέμα του πικ εν ρολ έχει να κάνει με την ικανότητα τη δική μας αλλά και του αντιπάλου. Αλλάξαμε προς το τέλος την άμυνας. Μια δυο φορές βρήκαμε λύση, τις άλλες χάσαμε το ριμπάουντ. Δεν θεωρώ ότι ήμασταν τόσο κακοί απλά οι κακή επιθετική μας λειτουργιά μας έκανε να φανούμε κακοί και στην άμυνα. Τον Χάτσερ τον ξέρετε και καλύτερα από μένα πια, δεν είναι πάντα εύκολο να τον αντιμετωπίσεις. Έχουμε βελτιώσει κάποια πράγματα αλλά δεν είμαστε στο επίπεδο μιας ομάδας όπως το Περιστέρι».

Για τις αντιδράσεις του κόσμου: «Οι αντιδράσεις του κόσμου είναι δικαιολογημένες. Ο κόσμος ήταν 40 λεπτά δίπλα μας και μετά το παιχνίδι έχει το δικαίωμα να αντιδράσει. Εμείς προσπαθούμε να εξηγήσουμε στα παιδιά την κατάσταση αλλά δεν είναι εύκολο να παλεύουν για τη σωτηρία της ομάδας. Οι παίκτες δεν είναι άμοιροι ευθυνών αλλά θέλουν υποστήριξη. Είναι σίγουρα μια δύσκολη κατάσταση που τη βιώνουν τα παιδιά και κάθε ήττα είναι μεγαλύτερο βάρος από οποιαδήποτε ήττα γνωρίζει κάποια άλλη ομάδα στο πρωτάθλημα. Η κατάσταση δυσκόλεψε είναι δεδομένο. Όμως εμείς θα παλέψουμε μέχρι τελευταία στιγμή για τον στόχο. Αυτή είναι η δουλειά μας και αυτό θα κάνουμε. Αν χρειαστεί να υπερβούμε τον εαυτό μας θα το κάνουμε. Το τελευταία ευκαιρία δεν θέλω να το πω για το Ρέθυμνο, αλλά είναι πολύ σημαντικό. Όσο υπάρχουν μαθηματικές ελπίδες προλαβαίνουμε. Αν θέλετε να σας πω ότι αν χάσουμε από το Ρέθυμνο πέσαμε, δεν θα το πω».

Νίκος Παπανικολόπουλος: ”Έχω βρεθεί στη θέση του ΠΑΟΚ…”

papanikolopoulos

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Περιστερίου:

«Η ομάδα μας έπαιξε πολύ καλά απέναντι σε μία καλή ομάδα. Στην πρώτη περίοδο είχαμε πρόβλημα στην άμυνα στον Μπράουν και μετά στο αμυντικό ριμπάουντ. Στο δεύτερο παίξαμε καλύτερα στην άμυνα, τα έμπειρα παιδιά κοντρολάρανε το παιχνίδι. Αντιδράσαμε μετά από ένα δύσκολο παιχνίδι και ένα δύσκολο ταξίδι. Κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι στην Ευρώπη. Έχω βρεθεί πολλές φορές σε αυτή τη θέση, το πρώτο που χρειάζεται είναι ηρεμία. Εύχομαι καλή επιτυχία στον κ. Μέξα που είναι ένας ταλαντούχος προπονητής».