Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Νέντο παιχτάρα, διπλό η τριφυλλάρα! (videos)

2021-11-22T20:20:21+00:00 2021-11-22T21:54:43+00:00.

22/Nov/21 20:20

BASKET LEAGUE / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός έκανε μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ ανατροπή και πήρε μία εξίσου μεγάλη νίκη στο ΣΕΦ με 76-81 κόντρα στον Ολυμπιακό! Απίστευτα πράγματα από τον Νέντοβιτς και τους ”πράσινους” στην τελευταία περίοδο.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο θριαμβευτής του πρώτου ντέρμπι της σεζόν κόντρα στον Ολυμπιακό με 76-81, για την 8η αγωνιστική της Stoiximan Basket League!

Η ομάδα του Πρίφτη έκανε ένα ”μαγικό” τέταρτο δεκάλεπτο με επιμέρους 17-33, με τους νικητές να μετρούν 7/10 τρίποντα σε εκείνο το διάστημα, ενώ ο Νέντοβιτς έκανε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πράγματα με 24 πόντους!

Οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμα και στο +14 (59-45), διαφορά που ”έσβησαν” οι ”πράσινοι”, με τον Σαντ-Ρος να βάζει επίσης μεγάλο σουτ στο 39′ για το 74-79, όπως και ο Νέντοβιτς λίγο νωρίτερα για το 72-76.

Ο Ολυμπιακός έχασε για πρώτη φορά φέτος στο ΣΕΦ γενικά (10-0) και είναι στο 6-1, ενώ ο Παναθηναϊκός έχει το ίδιο ρεκόρ, σε ένα ματς που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό την πρώτη θέση στη κανονική διάρκεια. Για την 9η αγωνιστική, ο Ολυμπιακός φιλοξενείται από τη Λάρισα (6/12, 17:15), ενώ ο Παναθηναϊκός υποδέχεται το Λαύριο (6/12, 19:45).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση για το 12-3, με τον Βεζένκοφ να έχει 3/3 σουτ, την ώρα που ο Παναθηναϊκός είχε 1/4 σουτ. Οι ”πράσινοι” βρήκαν αντίδραση και με 0-7 μείωσαν σε 12-10. Δεν έμειναν εκεί και πέρασαν και μπροστά στο σκορ με τον Νέντοβιτς για το 14-15, με την ζώνη να κάνει δουλειά στην άμυνα.

Ο ρυθμός ήταν καλύτερος στη συνέχεια, με τον Ολυμπιακό να κάνει το 27-21, καθώς η είσοδος των Ζαν-Σαρλ και Λαρεντζάκη έδωσε επιθετικές ”ανάσες”. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε το ότι πήγε από νωρίς στις βολές για το 27-27. Οι ”πράσινοι” δεν έμειναν εκεί και με μπροστάρη τον Παπαπέτρου (5 πόντοι) πήγε στο 31-36, για να κλείσει το ημίχρονο στο 33-36.

Δεν τα παράτησε και το πήρε!

Ντόρσεϊ, Βεζένκοφ και Φαλ έφεραν φρεσκάδα την επίθεση του Ολυμπιακού για το 52-43 (από 33-39), με τον Παναθηναϊκό να μένει στους 2 πόντους από το 22′ μέχρι το 28′, την ώρα που οι ερυθρόλευκοι είχαν τον πλήρη έλεγχο του ματς, με υποδειγματική άμυνα. Η διαφορά έφτασε και τους 14 (59-45), με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να μειώσουν σε 59-48.

Ο Παναθηναϊκός βγήκε με σερί 0-7 (61-55), με τον Φαλ να είναι σαρωτικός και με 6 πόντους, υπέγραψε το 67-55 στο 34′. Οι πράσινοι αντέδρασαν και με 2-15 και τον Νέντοβιτς να κάνει απίστευτο ματς (21 πόντους) πέρασε μπροστά με 69-70. Ο Ολυμπιακός είχε 3/7 βολές και ο Παναθηναϊκός 7/9 τρίποντα, για το 74-79 στο 39′ με τρίποντο του Σαντ-Ρος. Ο Ντόρσεϊ έχασε την επίθεση σε δύο επιθέσεις, για το τεράστιο ”διπλό” του Παναθηναϊκού με 76-81.

Πού κρίθηκε: Το 67-55 έγινε 69-70, με τον Νέντοβιτς να βάζει ένα τεράστιο τρίποντο για το 72-76, ενώ το ίδιο έκανε και ο Σαντ-Ρος για το 74-79.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νέντοβιτς με 24 πόντους ήταν ο απόλυτος ήρωας των νικητών, με τον Σαντ-Ρος να κάνει επίσης εξαιρετικό ματς με 10 πόντους, ενώ 13 είχε ο Παπαπέτρου, 8 με 9 ριμπάουντ ο Παπαγιάννης και 11 ο Κασελάκης.

Για τον Ολυμπιακό, δεν ήταν αρκετός ο Βεζένκοφ των 19 πόντων-10 ριμπάουντ και ο Φαλ των 17-11, με τον Σλούκα να έχει 10.

Tα δεκάλεπτα: 14-15, 33-36, 59-48, 76-81

Ολυμπιακός: Ουόκαπ 3, Ντόρσεϊ 7, Λούντζης, Λαρεντζάκης 5, Φαλ 17, Σλούκας 10, Μάρτιν, Βεζένκοφ 19, Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 5, Ζαν-Σαρλ 4, ΜακΚίσικ 4

Παναθηναϊκός: Πέρι 3, Μέικον 6, Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης, Καββαδάς, Παπαπέτρου, Κασελάκης 11, Ουάιτ 4, Νέντοβιτς 24, Έβανς 2, Μαντζούκας, Σαντ-Ρος 10

Παναθηναϊκός: Έσπασε το ΑΗΤΤΗΤΟ του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ! (videos)

Σαντ-Ρος στο Eurohoops Show: “Ο Αλβέρτης μας μίλησε πριν το ματς για την σημασία ενός ντέρμπι” (video)

Παναθηναϊκός: Το ΤΡΟΜΕΡΟ 4ο δεκάλεπτο της ανατροπής στο ΣΕΦ με το show του Νέντοβιτς! (videos)

Δεν έχει αντίπαλο ο υγιής Νέντοβιτς, το απέδειξε και στο ΣΕΦ (videos)

Πρίφτης: “Παίξαμε με το DNA μιας μεγάλης ομάδας, όπως είναι ο Παναθηναϊκός”

Μπαρτζώκας: “Η παραφιλολογία των σούπερ φαβορί μάς δημιούργησε πίεση”

Αστυνομία: Καταγγέλλει επίθεση στην φυσούνα του ΣΕΦ (photo)