Ολυμπιακός: Καρυδάτη ανατροπή και (σαν να) το σήκωσε στο ΟΑΚΑ!

2022-06-14T21:59:03+00:00 2022-06-14T22:06:39+00:00.

14/Jun/22 21:59

Σε ένα ντέρμπι, που τα είχε όλα, ο Ολυμπιακός πήρε το ”διπλό” στο ΟΑΚΑ με 72-78 κόντρα στον Παναθηναϊκό και πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα για το πρωτάθλημα!

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίουinfo@eurohoops.net

Στο 2-0 και… match ball για τον Ολυμπιακό!

Η ομάδα του Πειραιά έκανε το break στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Παναθηναϊκό με 72-78 και πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα για τον τίτλο της Stoiximan Basket League.

Οι ”πράσινοι” ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και έφτασαν ακόμα και στο +14 (46-32), αλλά η τρίτη περίοδος ήταν το κομβικό σημείο του Τελικού.

Και αυτό γιατί οι νικητές κατάφεραν μέσα σε 4′ να πάρουν το προβάδισμα με 48-50, για να φτάσουν στο 0-20 (48-55), με το επιμέρους σκορ να σταματάει στο 10-29.

Ο Ντόρσεϊ έβαλε 14 πόντους σε εκείνο το διάστημα, με τον Βεζένκοφ να… ολοκληρώνει την δουλειά στα τελευταία λεπτά, ενώ ο Σλούκας ήταν από την αρχή μέχρι το τέλος ”μαέστρος” για τον Ολυμπιακό.

Αξίζει να αναφέρουμε πως ο Ολυμπιακός σούταρε με 46% από το τρίποντο (14/30), ενώ είχε λιγότερα εύστοχα δίποντα (34% με 12/35).

Θυμίζουμε ότι στον πρώτο Τελικό, ο Ολυμπιακός είχε πάρει τη νίκη με 74-61. Η συνέχεια θα δοθεί στο ΣΕΦ την Παρασκευή (17/6, 21:00, ΕΡΤ3).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη: Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα το ματς με 2/2 τρίποντα (2-6), με τον Παναθηναϊκό να προσπερνά με 6/6 βολές (8-6). Η αστοχία των δύο ομάδων ήταν χαρακτηριστική, με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν το πρώτο τους δίποντο στο 8′ (14-17). Ο Νέντοβιτς, όμως, έβαλε την πινελιά του στο τέλος με φοβερό τρίποντο από το κέντρο, για το 21-20.

Ο Ουάιτ έκανε την διαφορά για τον Παναθηναϊκό (29-22), με τον Ολυμπιακό να έχει μεγάλο επιθετικό πρόβλημα. Την ίδια ώρα οι ”πράσινοι” βρήκαν τους τρόπους και… ξέφυγαν με 38-27 με Έβανς και Παπαπέτρου. Η διαφορά πήγε και στους 14 (46-32) στο ημίχρονο με… τετράποντο του Μέικον, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μόλις δύο δίποντα και οκτώ βολές.

Με ένα γρήγορο και τρομερό 2-18 και τον σεληνιασμένο Ντόρσεϊ (13 πόντοι), ο Ολυμπιακός όχι απλά επέστρεψε στο ματς, αλλά προηγήθηκε μέσα σε 4′ με 48-50. Μάλιστα, το ”τρελό” σερί πήγε στο 0-20 με 48-55, με τους φιλοξενούμενους να έχουν 11/16 σουτ και να έχουν στα χέρια τους τον έλεγχο του ματς, για το 56-61 στο 30′.

Ο Βεζένκοφ βγήκε μπροστά και πήγε την ομάδα του στο +10 (56-66), όπως και Σλούκας για το 61-71. Η μέγιστη διαφορά για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 35′ με το 63-74. Αν και ο Ολυμπιακός ήλεγχε το ματς, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φτάσει στο 72-76 στο -43”, με τον Φαλ να παίρνει κομβικό επιθετικό ριμπάουντ στο -17”, με τον Σλούκα να κάνει το τελικό 72-78.

Πού κρίθηκε: Στη τρίτη περίοδο, όταν ο Ολυμπιακός μετέτρεψε το 48-35 σε 48-55, για να φτάσει ακόμα και στο

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντόρσεϊ έκανε πράγματα και θαύματα στη τρίτη περίοδο με 14 πόντους, ενώ συνολικά είχε 17. Όπως και ο Βεζένκοφ στο δεύτερο ημίχρονο με 16 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο (19 με 4 ριμπάουντ). Ο Σλούκας ήταν όλα τα λεφτά για τους νικητές με 20 πόντους-4 ασίστ.

Για τον Παναθηναϊκό, προσπάθησαν με 17 και 12 οι Παπαπέτρου και Παπαγιάννης.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 46-32, 56-61, 72-78

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Σίβα, Μέικον 6, Μποχωρίδης 2, Παπαπέτρου 17, Παπαγιάννης 12, Κασελάκης, Ουάιτ 10, Νέντοβιτς 11, Έβανς 8, Μαντζούκας, Σαντ-Ρος 6, Καββαδάς

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 3, Ντόρσεϊ 17, Λούντζης, Λαρεντζάκης, Φαλ 5, Σλούκας 20, Μάρτιν 7, Βεζένκοφ 19, Πρίντεζης, Παπανικολάου 6, Έισι, ΜακΚίσικ 1

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Ιτούδης & Πιτίνο βλέπουν τον δεύτερο Τελικό (photos)

Ολυμπιακός: ΦΟΒΕΡΟ 0-20 στη τρίτη περίοδο κόντρα στον Παναθηναϊκό (videos)

3″, 2″, 1″… Νέντοβιτς από το ΚΕΝΤΡΟ! (videos)