Ιωνικός – ΠΑΟΚ: Ο Κάπελαν έκρινε το “θρίλερ” στη Νίκαια! (videos)

2023-02-05T20:35:42+00:00 2023-02-05T21:43:35+00:00.

05/Feb/23 20:35

Ο Ιωνικός με “ήρωα” τον Κάπελαν “λύγισε” εντός έδρας με 74-71 τον ΠΑΟΚ και πήρε μία τεράστια νίκη στην προσπάθεια παραμονής που κάνει στη Basket League.

Μία τεράστιας σημασίας νίκη πήρε ο γηπεδούχος Ιωνικός με 74-71 επί του ΠΑΟΚ χάρη σε καθοριστικό τρίποντο του Κάπελαν 6” πριν το τέλος και πήρε “βαθιά” ανάσα στη μάχη της παραμονής στη Basket League.

Πλέον ο Ιωνικός μετά από τρία ματς επέστρεψε στις νίκες και με ρεκόρ 4-11 ελπίζει βάσιμα για την παραμονή, ενώ ο ΠΑΟΚ με ρεκόρ 8-7 έχασε έδαφος για τις πιο υψηλές θέσεις της κατάταξης.

Μεγάλο ντέρμπι aπό το ξεκίνημα

Καλύτερα ξεκίνησε το ματς ο Ιωνικός και με Χόκινς – Λέισι προηγήθηκε με 25-13 στο 8ο λεπτό, όμως ο ΠΑΟΚ έκλεισε την πρώτη περίοδο με σερί 7-0 και 25-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παρκς ανέβασε τη διαφορά ξανά στους 8 (33-25 στο 14′), όμως οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 9-1 ισοφάρισαν σε 34-34 (στο 17′).

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Λυκογιάννη μπροστά με 39-38 και τον Φράνκε να έχει 12 πόντους.

Έγινε “θρίλερ” στο τέλος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τον Χαντς να φτάνει τους 13 πόντους (3ασ, 3ριμπ), τον ΠΑΟΚ να βελτιώνει την άμυνα του και να προηγείται για πρώτη φορά με 48-43 (στο 27′).

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται ακόμα και με 51-43, όμως τον Ιωνικό με επιμέρους σκορ 11-2 να παίρνει και πάλι το προβάδισμα με 54-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ένταση μεταξύ των δύο πλευρών ήταν έντονη και έφερε διακοπή και τεχνικές ποινές, αλλά ο Ιωνικός διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα με 67-64 στο 37ο λεπτό.

Στο 1:45 ο Καπελάν με ένα μεγάλο τρίποντο έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με 70-64 και τους έδωσε το πάνω χέρι για τη νίκη. Ο Φράνκε με καλάθι και φάουλ στο 1:20 μείωσε σε 70-67 και ο Χαντς με 2/2 βολές σε 70-69 στα 58” βάζοντας “φωτιά” στο ματς.

Ο Φράνκε με λέι απ στα 38” έφερε την τεράστια ανατροπή με 71-70 για τον ΠΑΟΚ, όμως ο Κάπελαν με ένα σπουδαίο τρίποντο σε λήξη επίθεσης στα 6” έβαλε μπροστά την ομάδα του με 73-71. Τελικά ο Ράιλι αστόχησε στο σουτ νίκης για τους φιλοξενούμενους.

Που κρίθηκε: Στο μεγάλο τρίποντο του Κάπελαν στα 6” που διαμόρφωσε το 73-71 και στο χαμένο σουτ νίκης του Ράιλι για τον ΠΑΟΚ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κάπελαν με 16 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ που με το κομβικό του τρίποντο έκρινε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 39-38, 54-53, 74-71.