Προμηθέας – Μαρούσι 111-92: Από κατοστάρα σε κατοστάρα θα νικάει

2023-10-23T18:17:26+00:00 2023-10-23T19:54:13+00:00.

Μάνος Φυρογένης

23/Oct/23 18:17

Promitheas - Marousi

Με τα φρένα… σπασμένα συνέχισε και τις εν Ελλάδι υποχρεώσεις του ο Προμηθέας μετά την εντυπωσιακή του πρεμιέρα στο BCL. Έξι λεπτά στην τρίτη περίοδο και ένα ξέσπασμα στην τέταρτη ήταν αρκετά κόντρα στο Μαρούσι για το 3/3, παραμένουν χωρίς νίκη οι νεοφώτιστοι. Νέα ραψωδία του Χέιλ.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Ο Προμηθέας Πατρών έχει πιάσει επιθετικό ρυθμό και άντε… πιάστε τον. Μετά τη σαρωτική εμφάνιση κόντρα στην Οπάβα για την πρεμιέρα του BCL που… ξεσκόνισε ρεκόρ, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έβαλε ξανά άνω από 100 πόντους, κέρδισε το Μαρούσι (111-92) και έκανε το 3/3 στη φετινή Basket League.

Η χαρά των επιθέσεων στην Πάτρα με τα καλάθια να παίρνουν… φωτιά. Τέσσερις διαφορετικοί παίκτες με πάνω από 20 πόντους για τον Προμηθέα που έβαζε τη μπάλα με όποιον τρόπο ήθελε, ψάχνουν την πρώτη του νίκη οι νεοφώτιστοι.

Δείτε τα Στατιστικά του αγώνα εδώ

Πήρε τα ηνία από την αρχή

Από το ξεκίνημα του αγώνα έδειξε ο Προμηθέας ότι θέλει να πάει ψηλά το σκορ, επιβάλλοντας το δικό του ρυθμό. Με τον Ετσενίκε μέσα στη ρακέτα να κάνει… πάρτι και τον Ρέινολντς να εκτελεί από μέση και μακρινή απόσταση, οι Πατρινοί πήραν γρήγορα γρήγορα διψήφια διαφορά (14-3 στο 5′ και 18-5 ένα λεπτό αργότερα) για να βάλουν το “νερό στο αυλάκι”.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Αμαρουσιώτες ανέβασαν την απόδοσή τους, πίεσαν λίγο περισσότερο τον αντίπαλο και με τους Τζούστον, Ραντούλιτσα να πετυχαίνουν 19 πόντους στην επίθεση, μείωσαν στους έξι (48-42, 19′).

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε δυο πρόσωπα. Ένα αρχικό εξάλεπτο που οι γηπεδούχοι ανέβασαν ταχύτητα, έβρισκαν σκορ από μακριά με Χέιλ και Ρέινολντς και αύξησαν την απόσταση πάνω από τους είκοσι (74-53 στο 26΄) και μία χαλάρωση στη συνέχεια. Ο Προμηθέας ήταν βιαστικός, έκανε λάθη και αυτό έβαλε ξανά το Μαρούσι στη διεκδίκηση του παιχνιδιού (75-68, 30′).

Στο τελευταίο πεντάλεπτο όμως δεν έδειξε διάθεση να δώσει δικαιώματα στην παρέα του Ραντούλιτσα και έτσι πάτησε… γκάζι. Το 88-78 έγινε το τελικό 111-92 σε μια χορταστική αναμέτρηση στην τελευταία μέρα της 3ης αγωνιστικής της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 49-42, 75-68, 111-92

Προμηθέας (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 22 (6/9 τρίποντα), Κόνιαρης 5, Χρυσικόπουλος 2, Ετσενίκε 20 (8 ριμπάουντ), Χέιλ 27 (5/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάουαν 21 (2/4 τρίποντα, 8 ασίστ), Πλώτας 2, Μπαζίνας 4, Πρέκας 2, Κόφι 5 (5 ασίστ), Καραγιαννίδης 1

ΜΑΡΟΥΣΙ (Σκαραφίγκας): Χιλ 15 (3/5 τρίποντα), Μπρίσκο 12, Μπόγρης, Γιαννόπουλος 7 (1), Λούκοβιτς 16 (7/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Σταυρακούκας, Πένο 4, Στασινός 7 (6 ασίστ), Τζούστον 13 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ραντούλιτσα 14, Νικολαΐδης 4