Περιστέρι: Πέρασε από το Μαρούσι με βραδινό… περίπατο!

2023-11-04T21:14:02+00:00 2023-11-04T21:25:58+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

04/Nov/23 21:14

Το Περιστέρι με μία τρίτη περίοδο χάρμα ιδέσθαι (32-14 επιμέρους) επιβλήθηκε του Αμαρουσίου με 103-74 στο κλειστό του “Αγίου Θωμά” και έφτασε τις δύο νίκες στη φετινή Stoiximan Basket League. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Τζέιλεν Χαντς ο οποίος έβαλε 23 πόντους με 5/6 δίποντα και 4/5 τρίποντα.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Το Περιστέρι πραγματοποίησε συγκλονιστικό τρίτο δεκάλεπτο, ένα δεκάλεπτο στο οποίο ουσιαστικά κρίθηκαν όλα. Με επιμέρους 32-14, η ομάδα του Σπανούλη επιβλήθηκε του Αμαρουσίου με 103-74 και έφτασε έτσι τις δύο νίκες στη φετινή Stoiximan Basket League.

Ο Τζέιλεν Χαντς έβαλε το… χεράκι του και με 23 πόντους (5/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/1 βολές) ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους Περιστεριώτες, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη και τον Τζο Ράνγκλαντ, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς έχοντας double-double με 13 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και κανένα λάθος σε 21:43.

Ο Βασίλης Σπανούλης επέστρεψε στο Μαρούσι μετά από 204 μήνες, ή για να το κάνουμε πιο εύκολο μετά από 17 ολόκληρα χρόνια. Αυτή τη φορά όμως οι συνθήκες ήταν διαφορετικές. Ο “Kill Bill” επέστρεψε ως προπονητής κι όχι ως παίκτης.

Οι άνθρωποι της ΚΑΕ Αμαρουσίου μάλιστα τίμησαν τον Σπανούλη για την προσφορά του στο μπάσκετ, λίγο πριν το τζάμπολ του αγώνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν καλά στο ματς, πήραν ένα προβάδισμα 6-2, με το Μαρούσι να απαντά λίγο αργότερα με καλάθια του Τζούστον και μ’ ένα 5-0 να παίρνει κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά.

Ο Τζέιλεν Χαντς, λίγο μετά την ισοφάριση του Νίκου Χουγκάζ, με συνεχόμενους δικούς του πόντους έδωσε ξανά ένα προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Ραντούλιτσα απάντησε άμεσα με καλάθι και φάουλ, όμως κάπου εκεί η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη άρχισε να χτίζει μία διαφορά λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους.

Με Χαντς και Ράνγκλαντ, το Περιστέρι πήρε ένα +8 στο δίλεπτο πριν το τέλος του ημιχρόνου, αλλά ο Χάρης Γιαννόπουλος δεν τα παράτησε… Με δικά του σουτ έξω από την περίμετρο και από το 44-52, η διαφορά έπεσε στον πόντο, μέσα σε λιγότερο από δύο λεπτά (52-53), με τους γηπεδούχους να μειώνουν και να δηλώνουν παρών.

Σημαντικό πρόβλημα για τους γηπεδούχους, καθώς πριν καλά-καλά αγωνιστεί ο Στέφαν Πένο, τραυματίστηκε στον ώμο και αποχώρησε από το παιχνίδι, ενώ λίγο αργότερα έφυγε από το γήπεδο με προορισμό το νοσοκομείο, προκειμένου να υποβληθεί σε εξετάσεις για να διαπιστωθεί το μέγεθος του τραυματισμού του.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως όλα άλλαξαν, ο εκπληκτικός Ράνγκλαντ έκανε το 67-58 για την ομάδα του, για να φτάσει λίγο αργότερα μετά από εύστοχο σουτ τριών πόντων η διαφορά μέχρι και στο +16!

Ουσιαστικά με 55% στα τρίποντα και 61% στα δίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους 25-11, οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη απέκτησαν όχι μόνο σημαντική διαφορά αλλά και μομέντουμ, με αποτέλεσμα να δυσκολέψουν ακόμη περισσότερο την ομάδα του Γιώργου Λημνιάτη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το ματς είχε γίνει γίνει διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού το Περιστέρι είχε ήδη πάρει μία διαφορά 20+ και το Μαρούσι προσπαθούσε να τη ρίξει, χωρίς σημαντικό αποτέλεσμα.

Για τους ηττημένους προσπάθησαν οι Μίρο Ραντούλιτσα (18 πόντους, 2 ριμπάουντ), Αχμέντ Χιλ (18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Χάρης Γιαννόπουλος (12 πόντους, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 52-55, 66-87, 74-103

Μαρούσι (Λιμνιάτης): Χιλ 18 (4/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πένο, Τζούστον 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ραντούλιτσα 18 (5/7 δίποντα, 8/8 βολές), Γιαννόπουλος 12 (2/9 σουτ, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σταυρακούκας, Στασινός 11 (3/7 τρίποντα), Μπόγρης, Νικολαΐδης 3 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Ιορδάνου, Λούκοβιτς (0/6 σουτ), Καλογερίας 2

Περιστέρι (Σπανούλης): Ράγκλαντ 13 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 12 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 10 (1), Πουλιανίτης 5 (1), Γουίλιαμς 12 (2), Τόμπσον 8 (9 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 13 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Ξανθόπουλος, Χαντς 23 (5/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Ρένφρο 8 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χουγκάζ 9 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ζούγρης 2, Σταυρακόπουλος

Σπανούλης: “Δεν γίνεται να παίζεις μόνο στην επίθεση, οδηγός μας το δεύτερο ημίχρονο”

Ο προπονητής του Περιστερίου, Βασίλης Σπανούλης, μίλησε στο τέλος του αγώνα στην κάμερα της ΕΡΤ για το παιχνίδι αυτό, τους 52 πόντους που δέχθηκαν σε ένα ημίχρονο αλλά και την βράβευσή του από την ΚΑΕ Αμαρουσίου για τα χρόνια που πέρασε εκεί ως παίκτης.

Στην επίθεση ήμασταν καλοί, αλλά στην άμυνα ήμασταν πάρα πολύ ασυγκέντρωτοι. Φάγαμε σχεδόν 15 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο εκεί κρίθηκε το ματς. Δεν γίνεται να παίζεις μόνο στην επίθεση και να τρως 52 πόντους σε εκτός έδρας παιχνίδι. Πρέπει να παίζουμε καλύτερη άμυνα, αυτό συζητήσαμε και μέσα. Βγήκαν μετά τα παιδιά, το έκαναν και πήραμε μία σημαντική νίκη για εμάς. Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε όπως έπρεπε, έτσι θέλω να παίζουμε και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Θα είναι οδηγός μας αυτό. Πάντα αυτό θέλουμε”.

Όσο για τη βράβευσή του από την ΚΑΕ Αμαρουσίου:Εδώ πέρασα τέσσερα χρόνια που θα μείνουν χαραγμένα στην ψυχή μου. Έφυγα από τη Λάρισα μικρό παιδάκι εδώ μόνος μου. Ήταν η πρώτη μου επαγγελματική ομάδα. Με αγκάλιασαν εδώ και μου έδωσα όλα τα εφόδια για να εξελιχθώ. Θα είμαι για μια ζωή ευγνώμων“.

Μαρούσι: Βράβευσε τον Σπανούλη στην επιστροφή του (ως προπονητής) στο κλειστό του “Αγίου Θωμά”

Κολοσσός – Άρης 78-88: Ο Γκάλινατ “τέλειωσε” τους φιλόδοξους Ροδίτες του εντυπωσιακού Γκάουντλοκ

ΑΕΚ – Καρδίτσα 103-88: Ζευγάρωσε τις νίκες… από τα αποδυτήρια και με δεύτερη 100αρα!