Κολοσσός – Προμηθέας: Το ΕΠΙΚΟ φινάλε στην Ρόδο που έστειλε το ματς στην παράταση

2023-12-09T17:19:21+00:00 2023-12-09T17:44:49+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

09/Dec/23 17:19

Τρομερό και φοβερό φινάλε στην Ρόδο, με τον Προμηθέα να επιστρέφει με σούπερ Κάουαν και τον Κολοσσό να στέλνει το ματς στην παράταση με buzzer beater του Περάντες. Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Κολοσσός ήταν η ομάδα που χαμογέλασε, επικρατώντας με 114-109.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Τι ματς ήταν αυτό! Ο Κολοσσός μπορεί να κέρδισε τον Προμηθέα στην παράταση (114-109), όμως έγιναν πράγματα και θαύματα για να φτάσουμε μέχρι εκεί…

Σ’ ένα παιχνίδι που κανείς δεν περίμενε να εξελιχθεί με αυτό τον τρόπο, Κολοσσός και Προμηθέας πήγαν στο έξτρα πεντάλεπτο, μετά από 20″ τρέλας.

Οι Ροδίτες ήταν μπροστά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ κατάφεραν να φτάσουν μέχρι και στο +22 (71-49). Κάπου εκεί όμως, οι Πατρινοί αποφάσισαν να μπουν στον χορό και να παλέψουν για την μεγάλη επιστροφή κι… ανατροπή!

Έτσι κι έγινε. Από το 71-49, το σκορ πήγε στο 98-95, ενώ 12″ πριν το φινάλε ο Κάουαν κέρδισε το φάουλ και πήγε στη γραμμή για βολές.

Εκεί ευστόχησε σε μία απ’ τις δύο, όμως ο Χρυσικόπουλος ήταν εκεί για να αρπάξει το ριμπάουντ και να επιστρέψει την μπάλα στον “καυτό” Κάουαν, ο οποίος σηκώθηκε για τρεις, ευστόχησε και κέρδισε και το φάουλ!

Ο ίδιος ευστόχησε και στην βολή και ουσιαστικά μ’ ένα πεντάποντο δικό του, έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα με +2 (100-98). Ο Κολοσσός με περίπου 3″ για το φινάλε έκανε την επαναφορά, ο Γκάουντλοκ αστόχησε σε τρίποντο, όμως ο από μηχανής θεός Περάντες με φόλοου έστειλε το ματς στην παράταση!

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Κολοσσός κατάφερε να πάρει τη νίκη με 114-109, με τον κομβικό Γκάουντλοκ να ευστοχεί σε 3/3 βολές και να δίνει στην ομάδα του τη νίκη.

Κολοσσός: ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ νίκη επί του Προμηθέα σε ματς 223 πόντων!