Ο Παναθηναϊκός και οι υπόλοιποι πρωταθλητές στην Ευρώπη

18/Jun/17 09:01 May 14, 2018

Giannis Askounis

18/Jun/17 09:01

A

Πολλές εκπλήξεις έχουν σημειωθεί σε αρκετά ευρωπαϊκά πρωταθλήματα. Το Eurohoops συγκέντρωσε τους πρωταθλητές των σημαντικών λιγκών.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Στο ξεκίνημα της σεζόν, όλες οι ομάδες είχαν πιθανότητες για τίτλο ή τίτλους, αλλά λίγες έφτασαν στην… πηγή. Έπειτα από πολλούς μήνες δουλειάς και συνεχόμενων αγώνων, κυρίως για τους συλλόγους της Ευρωλίγκας, κατέκτησαν το πρωτάθλημα της χώρας τους ο Παναθηναϊκός, η Φενέρμπαχτσε και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, μεταξύ άλλων. Ακολουθούν όλοι οι πρωταθλητές των σημαντικότερων ευρωπαϊκών διοργανώσεων, που έγιναν το 2016-17.

ΕΛΛΑΔΑ

Την πρώτη θέση της Stoiximan.gr Basket League κατέκτησε ο Παναθηναϊκός, αν και τερμάτισε δεύτερος στην κανονική διάρκεια της σεζόν πίσω από τον Ολυμπιακό. Το συγκρότημα του Τσάβι Πασκουάλ πήρε τον τίτλο χάρη σε 3-2 στη σειρά με τους “ερυθρόλευκους” στους τελικούς των πλέι οφ. Στην ημιτελική φάση απέκλεισε την ΑΕΚ με 3-1 νίκες.

ΙΣΠΑΝΙΑ

Τη μεγαλύτερη έκπληξη στα σημαντικότερα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα σημείωσε η Βαλένθια κατακτώντας το πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας της. Τερμάτισε τρίτη στην κανονική διάρκεια της σεζόν της ACB όντας μόλις δύο νίκες μακριά από την έβδομη θέση, αλλά στα πλέι οφ απέκλεισε την Μπαρτσελόνα, πριν βγάλει “νοκ άουτ” την Μπασκόνια και τη Ρεάλ Μαδρίτης ξεπερνώντας το πλεονέκτημα έδρας των αντιπάλων.