Ολυμπιακός: Αντέδρασε με 100άρα στον Φάρο!

2018-01-14T19:42:40+00:00 2018-01-15T00:54:07+00:00.

14/Jan/18 19:42

BASKET LEAGUE / ÏÓÖÐ - ÃÓ ËÁÑÉÓÁÓ / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός θέλησε να αντιδράσει μετά τη βαριά ήττα από την Μπασκόνια και τα κατάφερε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο (100-69) απέναντι στον ΓΣΛ Φάρο!

Οι “ερυθρόλευκοι” έπαιξαν πολύ όμορφο μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και με κορυφαίους τους Ρόμπερτς (17π, 5ρ, 8ασ) και Παπαπέτρου (13π, 6ρ, 4ασ) έφτασαν στην πολύ εύκολη επικράτηση.

Από τη μεριά του, ο Φάρος είχε για κορυφαίους τους Σάφτεναρ (16π, 6ρ) και Παπαντωνίου (14π, 5ρ, 5ασ) σε ένα παιχνίδι που έτσι κι αλλιώς η νίκη δεν ήταν αυτοσκοπός.

Δείτε πως έχει διαμορφωθεί η βαθμολογία της Stoiximan.gr Basket League

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες έγινε εμφανής με το… καλημέρα αφού ο Ολυμπιακός με “όπλα” την πίεση και την καταπληκτική ευστοχία κατάφερε να ξεφύγει στο 5′ με 19-9. Οι “ερυθρόλευκοι” έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα και βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, με αποτέλεσμα να ολοκληρώσουν την εξαιρετική πρώτη περίοδο με 7/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 8/11 βολές για το 31-19.

Αντιθέτως, ο ΓΣΛ Φάρος έχασε τη μάχη των ριμπάουντ (4 έναντι 11), ήταν αρκετά άστοχος και είδε τον Βασίλη Σπανούλη να ξεκινάει κεφάτος σε σκορ (10 πόντοι) και δημιουργία (3 ασίστ).

Το τέλειο πρώτο ημίχρονο

Τα λάθη των φιλοξενούμενων έδωσαν εύκολα καλάθια στους αντιπάλους, οι οποίοι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 40-21 δια χειρός Παπαπέτρου, πριν στείλουν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +22 (48-26) έπειτα από λέι απ του Τόμπσον στον αιφνιδιασμό.

Ο ρυθμός ήταν καταιγιστικός και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είδε επί της ουσίας τους παίκτες του να κάνουν το τέλειο πρώτο ημίχρονο. Πιο συγκεκριμένα, σούταραν με 80% στα δίποντα (16/20), 50% στα τρίποντα (5/10) και 16 ασίστ διασκεδάζοντας τις εντυπώσεις μετά την βαριά ήττα από την Μπασκόνια.

Απόλυτα φυσιολογικά, ο Φάρος έμεινε εκτός διεκδίκησης της νίκης αφού με εξαίρεση τους Παπαντωνίου (12π) και Μαραγκό (8π) δεν είχε να επιδείξει κάτι αξιοσημείωτο στο πρώτο μισό (59-32).

Βελτιώθηκε ο Φάρος όταν ήταν πλέον αργά

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός διεύρυνε το προβάδισμα του στο 71-38 έπειτα από τρίποντα των Γουίλτζερ και Στρέλνιεκς. Το τηλεοπτικό τάιμ άουτ ωστόσο ανέκοψε τον ρυθμό και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία να “τρέξουν” επί μέρους σκορ 7-2 για να μειώσουν σε 73-45.

Ο προπονητής των “ερυθρολεύκων” μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής στους 11 από τους 12 παίκτες που είχε στη διάθεση του, αφού ο Γιώργος Μπόγρης δεν είχε αγωνιστεί ως και το τέλος της τρίτης περιόδου. Σε εκείνο το σημείο οι εκατέρωθεν προσπάθειες των Τόμπσον και Μαραγκού διαμόρφωσαν το 81-51 με τη διαφορά να κυμαίνεται για πολλή ώρα γύρω στους 30 πόντους.

Χαλάρωση και… 100άρα!

Το σύνολο του Θανάση Σκουρτόπουλου δεν σταμάτησε να προσπαθεί και πλησίασε σε (84-62) έπειτα από σερί 8-0, προβληματίζοντας τον Σφαιρόπουλο που είχε παράπονα από την ομάδα του. Μάλιστα, ο Έλληνας κόουτς ζήτησε και πήρε τάιμ άουτ έπειτα από καλάθι του Βασίλη Μουράτου (86-67), προσπαθώντας να αφυπνίσει την ομάδα του.

Ο Γιώργος Μπόγρης, ο οποίος είχε περάσει στο παρκέ λίγα λεπτά πριν, έδωσε μία πάρε-βάλε πάσα στον Παπαπέτρου και λίγες κατοχές μετά ο Στρέλνιεκς σκόραρε για το 96-69.

Ο κόσμος ζήτησε την 100άρα και είδε τον Μπράιαν Ρόμπερτς να του κάνει το χατήρι, αφού με κάρφωμα ακριβώς με την λήξη διαμόρφωσε το 100-69 σκορπώντας τα χαμόγελα στα πολλά μικρά παιδιά που βρέθηκαν στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 31-19, 59-32, 81-51, 100-69