Πασκουάλ: “Όπως έπρεπε στο τέλος, μας περιμένουν τέσσερα πολύ δύσκολα ματς”

2018-11-12T17:55:55+00:00 2018-11-12T17:55:55+00:00.

12/Nov/18 17:55

PHOTO_V_STOLIS

Ο Τσάβι Πασκουάλ εξήγησε πώς ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ νίκησε στη Νέα Σμύρνη τον Πανιώνιο, στάθηκε στο αμυντικό κομμάτι, ενώ υπογράμμισε πόσο δύσκολο πρόγραμμα περιμένει την ομάδα του στη συνέχεια, αρχής γενομένης από το ματς με την Εφές.

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Αναλυτικά τι είπε ο προπονητής του Παναθηναϊκού:

Για το παιχνίδι: “Ηταν δύσκολο παιχνίδι και έπρεπε να είμαστε σοβαροί για 40 λεπτά, α πάμε βήμα-βήμα. Κάναμε κάποια λάθη στην τρανζίσιον επίθεση και στην άμυνα. Γι’ αυτό δεν βρήκαμε τρόπο να πάρουμε μεγαλύτερη διαφορά.

Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε καλύτερη άμυνα γενικά, αλλά χάσαμε πολλά ανοικτά σουτ, ειδικά στην αρχή του τρίτου δεκάλεπτου. Η διαφορά ήταν 12-15 πόντους, αλλά στο τέλος βρήκαμε τον τρόπο να ανοίξουμε τη διαφορά και είμαστε ευχαριστημένοι”.

Για το ματς με την Εφές: “Τώρα έχουμε 4 δύσκολα ματς στη σειρά, με Εφές, Ολυμπιακό, Μπαρτσελόνα, Μπασκόνια και πρέπει να πάμε ματς με ματς. Αυτή τη σεζόν έχει απίθανο ρόστερ, με πολλές επιλογές. Να προετοιμάσουμε καλά το παιχνίδι για τους σημαντικούς παίκτες της Εφές, όπως ο Μίτσιτς που κάνει πολύ καλή σεζόν, Μοερμάν, Μπομπουά, Σίμον επίσης. Θα προσπαθήσουμε να κάνουμε το καλύτερο και να είμαστε έτοιμοι.