Παναθηναϊκός: Διέλυσε Ηρακλή, κοντέρ και τώρα.. Πιτίνο! (videos)

2019-11-25T19:36:09+00:00 2019-11-25T20:01:25+00:00.

25/Nov/19 19:36

Ο απολαυστικός Παναθηναϊκός έκανε… παιχνιδάκι την αναμέτρηση με τον Ηρακλή στο ΟΑΚΑ (130-81), έκανε το 8/8 στην Basket League με επιθετικό σόου και ρεκόρ στα τρίποντα και την Τρίτη (26/11) περιμένει τον Ρικ Πιτίνο, για να καθοδηγήσει τους νταμπλούχους στη μάχη με την Μπασκόνια!

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Ο Γιώργος Βόβορας μετά τις νίκες σε Κάουνας και Μόναχο για τη διαβολοβδομάδα, δεν είχε κανένα πρόβλημα να νικήσει τον Ηρακλή, για να διατηρήσει το απόλυτο στο πρωτάθλημα και να κάνει μια καλή προπόνηση ενόψει του αγώνα με την Μπασκόνια στο ΟΑΚΑ (28/11, 21:00). κάνοντας season high σε επιθετική παραγωγικότητα και εύστοχα τρίποντα!

Απέναντι στους Βάσκους θα κοουτσάρει για πρώτη φορά μετά την επιστροφή του ο Ρικ Πιτίνο, ο οποίος έρχεται στην Ελλάδα την Τρίτη (26/11, 12:05) για να πάρει τη σκυτάλη από τον Βόβορα!

Όσον αφορά το ματς με τον “γηραιό” που συνεχίζει με 3-5 στην Basket League, ο Παναθηναϊκός μοίρασε με μαθηματική ακρίβεια το χρόνο (ο Τζόνσον είχε το μεγαλύτερο χρόνο με 24′), με τον Καλάθη να πατά παρκέ μόλις για 14:26’’ και τον Φρεντέτ να… ξεμπουκώνει με 24 πόντους και 6/8 τρίποντα!

Εξέλιξη αγώνα

Οι γηπεδούχοι φρόντισαν να απλοποιήσουν τα πράγματα από την αρχή. Ο Τζίμερ Φρεντέτ μπήκε με όρεξη και 4/4 τρίποντα, ώστε η διαφορά να φτάσει στο +17 (24-7, 6:10’’), για να δείξει στον Ηρακλή τι θα… ακολουθούσε.

Ο Γιώργος Βόβορας είχε ζητήσει 25 πόντους ανά δεκάλεπτο, αλλά οι παίκτες του στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν 36 (36-15), με Τόμας και Παπαγιάννη να συνεισφέρουν και μες στο καλάθι.

Ο Παναθηναϊκός είχε ανεβασμένες στροφές στη δεύτερη περίοδο, τελειώνοντας το ημίχρονο με 10/18 τρίποντα, 18 ασίστ και 64 πόντους στην επίθεση (64-36), σημειώνοντας season high ημιχρόνου!

Πλέον η διαχείριση του χρόνου των παικτών ήταν το ζητούμενο, με τον Βόβορα να τον μοιράζει, δίνοντας την ευκαιρία στον Μπέντιλ να εξαργυρώσει την πολύ καλή παρουσία στο Μόναχο και τους Μήτογλου και Ουάιλι να σκοράρουν με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ηδη από το 30’ οι γηπεδούχοι είχαν σκοράρει 95 πόντους, η κατοστάρα ήταν θέμα χρόνου, ένεκα και του υψηλού βαθμού συγκέντρωσης που έδειξαν οι “πράσινοι”, οι οποίοι έσπασαν και το φράγμα της καλύτερης φετινής επιθετικής επίδοσης, αλλά και τα εύστοχα τρίποντα στην ιστορία τους (21/34)!

Σε ένα βράδυ όπου άπαντες είχαν μεγάλη όρεξη κι έξι διψήφιους, ξεχώρισε το σόου του Φρεντέτ (24π.) που τόσο αναζητούσε, ενώ ακολούθησαν Ουάιλι (18π.), Τόμας (16π.), Μήτογλου (15π.), ο “διπλός” Παππάς (12π., 10ασ.) και Βουγιούκας (16π.), ο οποίος αποθεώθηκε στο τέλος για τα δύο τρίποντα που έβαλε!

Που κρίθηκε

Η διαφορά δυναμικότητας ήταν δεδομένη, με την όρεξη του Παναθηναϊκού να την κάνει χαώδη, ώστε η διαφορά να εκτοξευθεί από την πρώτη περίοδο και την παραγωγικότητα να σπάει τα κοντέρ για τη φετινή σεζόν, με άξονα τα τρίποντα, κάνοντας ρεκόρ εύστοχων στην ιστορία του (21/34), ενώ μοίρασαν 34 ασίστ!

Δεκάλεπτα: 36-15, 64-36, 95-52, 130-81.

Διαιτητές: Τσαρούχα, Συμεωνίδης, Τσολάκος