Νέα ήττα από Μπεσίκτας για Εφές

2015-11-14T20:47:35+00:00 2015-11-14T21:05:52+00:00.

14/Nov/15 20:47

Μπεσίκτας

Από το ένα κακό αποτέλεσμα στο άλλο πάει η Εφές η οποία γνώρισε εκτός έδρας νέα ήττα με 79-73 από την Μπεσίκτας στο τουρκικό πρωτάθλημα

Από το ένα κακό αποτέλεσμα στο άλλο πάει η Εφές η οποία γνώρισε εκτός έδρας ήττα με 79-73 από την Μπεσίκτας στο τουρκικό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς ήταν ιδιαίτερα άστοχη έξω από τα 6.75 (5/23), γνωρίζοντας έτσι την πέμπτη της ήττα στις εφτά τελευταίες της αναμετρήσεις σε TBL και Ευρωλίγκα!

Νταμπλ-νταμπλ σημείωσε για τους νικητές ο Ματσέι Λάμπε (15π, 16ρ) ενώ σημαντική βοήθεια πρόσφεραν οι Μέρφι (18π, 6ρ), Ουόλτερς (12π, 5ρ, 5ασ.) αλλά και ο πρώην “ερυθρόλευκος” Τρεμέλ Ντάρντεν (12π, 7ρ).

Ο Πολωνός πρώην σέντερ της Μπαρτσελόνα, Λάμπε, πέτυχε το εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ αλλά τραυματίστηκε (δάχτυλο) και ίσως απουσιάσει από το επόμενο παιχνίδι της ομάδας τουστο Eurocup

Εξέλιξη του αγώνα

Σε ένα ιδιαίτερα παραγωγικό πρώτο ημίχρονο, η Μπεσίκτας προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 4′ με 11-9 και έκτοτε δεν έχασε τον έλεγχο του παιχνιδιού μέχρι τέλος του ημιχρόνου. Η πολύ καλή παρουσία των Μέρφι και Λάμπε βοήθησε τους γηπεδούχους να “χτίσουν” διαφορά μέχρι και +8 (29-21). Η Εφές αντέδρασε και με καλάθια των Οσμάν και Γκρέιντζερ πέρασε μπροστά στο σκορ (39-40), αλλά το 10-2 σερί της Μπεσίκτας έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 49-42 υπέρ της.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εφές μπήκε καλύτερα και με τους πάντα επικίνδυνους Γκρέιντζερ και Ερτέλ ανέτρεψε προσωρινά την κατάσταση (55-54, 25′) χάρη σε τρίποντο του Γάλλου γκαρντ. Η Μπεσίκτας βρήκε λύσεις στην επίθεση και με τον Ουόλτερς να δίνει σημαντική βοήθεια σε σκορ και δημιουργία, έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 64-57. Στα επόμενα λεπτά η Εφές έχασε και άλλο την επαφή της στο σκορ (73-61), αδυνατώντας να βρει λύση στο μαρκάρισμα του ασταμάτητου Μέρφι. Οι γηπεδούχοι κατέβασαν τις μηχανές μόνο όταν είχαν σιγουρέψει τη νίκη και η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς γνώρισε την ήττα με 79-73, πλησιάζοντας στο σκορ στο τέλος χωρίς να φανούν απειλητικοί.