Αρμάνι: Αφεντικό στην Ιταλία, νικώντας στο Game 7 τη Βίρτους για το back-to-back! (videos)

2023-06-23T22:25:12+00:00 2023-06-23T22:52:38+00:00.

gadamopoulos

23/Jun/23 22:25

gigi-datome-olimpia-milano-virtus-bologna-lba-finals-game-7

Η Αρμάνι νίκησε τη Βίρτους Μπολόνια με 67-55 στον 7ο τελικό και κατέκτησε τον δεύτερο διαδοχικό και συνολικά 30ο τίτλο της ιστορίας της. MVP ο Ντατόμε – ανανέωσε για δύο χρόνια ο Σιλντς.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Πρωταθλήτρια για 30η φορά στην ιστορία της με «γκολ από τα αποδυτήρια» αναδείχθηκε η Αρμάνι, καθώς νίκησε με 67-55 τη Βίρτους στον 7ο τελικό της Legabasket, σε ένα ματς που στο δεύτερο ημίχρονο οι πόντοι έμοιαζαν με… γκολ. Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα, για το πέμπτο πρωτάθλημά τους την τελευταία δεκαετία.

Οι παίκτες του Ετόρε Μεσίνα (πρωταθλητής Ιταλίας για έκτη φορά) πάτησαν «γκάζι» από την αρχή, με το 21-6 του 9΄, αλλά και στο τέλος της τρίτης – και κάκιστης – περιόδου, όταν μετέτρεψαν το +7 σε +14 και ουσιαστικά «καθάρισαν» το παιχνίδι. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι back-to-back πρωταθλητές ανέβασαν τη διαφορά και στο +18 (67-49) στο 38΄, διατηρώντας το «στέμμα» τους εντός συνόρων.

Το Μιλάνο επιβεβαίωσε τη δύναμη της έδρας στη σειρά, στην οποία επικράτησαν μόνο οι οικοδεσπότες. Η Βίρτους, παρά την εύκολη νίκη στο Game 6, εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων στο ματς της σεζόν και με 55π. δεν θα μπορούσε να έχει ιδιαίτερες αξιώσεις. Οι φιλοξενούμενοι (Σενγκέλια 13π.) είχαν 11/20διπ., 8/32τριπ. και σε κακή βραδιά τους Τεόντοσιτς (10π., 3/9τριπ.), Χάκετ (7π.), ενώ ο Μάρκο Μπελινέλι έμεινε άποντος, με 0/6 τρίποντα…

Για τους θριαμβευτές, ο Ντατόμε (16π.) κράτησε το καλύτερο για το τέλος και αναδείχθηκε και MVP των τελικών! Ο διεθνής γκαρντ είχε επιθετική βοήθεια από τους Μπάρον (11π.), Χάινς (8π.), αλλά και τον Σαβόν Σιλντς, ο οποίος είχε 10π. και ανανέωσε και το συμβόλαιό του ως το 2025. Ο Σαμπάζ Νέιπιερ, αν και είχε μόλις έναν πόντο ως το 30΄, σκόραρε 7π. στην τέταρτη περίοδο κι πέτυχε πέντε σερί για να «ξεκολλήσει» την Αρμάνι για το 53-39, όταν η Βίρτους πλησίασε για τελευταία φορά στους 9π. (48-39) στο 33΄.

Η Αρμάνι έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις της, καθώς προηγήθηκε με σκορ 7-2 στο 3΄ και στο 9΄ ολοκλήρωσε ένα σερί 12-0, για το εντυπωσιακό 21-6! Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν απαντήσεις στο εξαιρετικό ξεκίνημα του Τζίτζι Ντατόμε, ο οποίος σκόραρε 10π. με 5/5 δίποντα, ενώ οι παίκτες του κόουτς Σέρτζιο Σκαριόλο άρχισαν τον 7ο τελικό με 0/8 τρίποντα και πέτυχαν το πρώτο στην εκπνοή της πρώτης περιόδου, με τον Μίλος Τεόντοσιτς να μειώνει σε 21-9.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και παρά την αστοχία τους από τα 6,75μ. (2/10), έφτασαν και στο +16, με 25-9 στο 12΄. Παρόλα αυτά, η Βίρτους ήταν αποφασισμένη να μην παρατήσει το ματς. Με την «αφύπνιση» του Τόκο Σενγκέλια, που έφτασε τους 8π., αλλά και λύσεις από το τρίποντο, με 4/9 στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα της Μπολόνια έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό στο 18΄ (35-26), πριν από το 38-29 του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο, πάντως, αποδείχθηκε… δυσφήμηση του μπάσκετ. Η Βίρτους μείωσε με τον Χάκετ σε 38-31 στο 22΄, όμως έμεινε σε αυτό το σκορ ως το 29΄ και το επιμέρους 7-2 της Αρμάνι την έφερε πάλι στο +14 (45-31). Το σκορ της περιόδου ήταν… 10-5, με τους παίκτες του κόυτς Ετόρε Μεσίνα να έχουν 4/16 σουτ (2/6διπ., 2/10τριπ.) και τους φιλοξενούμενους μόλις 2/11 (2/4τριπ., 0/7τριπ.)… Η Μπολόνια έμεινε πίσω με 48-34 στο 30΄, λόγω και των 14 λαθών της (μόνο έξι οι γηπεδούχοι) και δεν είχε άλλες απαντήσεις ως το φινάλε.