Βίρτους – Βενέτσια 84-85: Κουρασμένη και… “γκέλα” πριν από τον Ολυμπιακό

2023-12-16T22:39:09+00:00 2023-12-17T02:40:42+00:00.

rayjon-tucker-virtus-bologna-reyer-venice-legabasket-round-12

Δύο μέρες μετά τον θρίαμβο στην έδρα της Μπασκόνια και τρεις μέρες πριν υποδεχθεί τον Ολυμπιακό στη Μπολόνια, η Βίρτους στραβοπάτησε στην παράταση με τη Βενέτσια και έμεινε δύο νίκες πίσω από την κορυφή στην Ιταλία.

Του Γιώργου Αδαμόπουλου / info@eurohoops.net

Αν στην έναρξη της σεζόν έλεγαν στους ανθρώπους της Βίρτους ότι λίγο πριν από τα Χριστούγεννα η ομάδα τους θα είναι 3η στην Ευρωλίγκα και 3η στην Ιταλία, μάλλον δεν θα τους πίστευαν ούτε οι ίδιοι.

Αφενός, οι προσδοκίες δεν έδειχναν τόσο υψηλές στην Ευρώπη και, αφετέρου, η εγχώρια κορυφή είναι ο μοναδικός στόχος για τη δευτεραθλήτρια Ιταλίας. Από το βράδυ του Σαββάτου (16/12), όμως, η εκπληκτική στην Ευρωλίγκα ομάδα της Μπολόνια, με ρεκόρ 10-4 και την 3η θέση, είναι στην ίδια κατάταξη και στη LegaBasket…

Η Βενέτσια πέρασε νικηφόρα με 85-84 στην παράταση (κ.α. 80-80) από τη Μπολόνια, έφτασε σε ρεκόρ 9-3 και βρέθηκε 2η, αφήνοντας στο 8-4 τη Βίρτους, που υπέστη δεύτερη διαδοχική ήττα μετά από εκείνη της περασμένης εβδομάδας από την Αρμάνι (6-5). Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι είναι πλέον δύο νίκες πίσω από την πρωτοπόρο Μπρέσια, η οποία λίγο νωρίτερα πέρασε με 77-70 από την έδρα της Ρετζιάνα και συνέχισε την εκπληκτική πορεία της, φτάνοντας στο 10-2, χάρη σε 24π.-8ριμπ. του πρώην σέντερ του Περιστερίου, Μίρο Μπιλάν!

Δύο μέρες μετά τον θρίαμβο στην έδρα της Μπασκόνια και τρεις μέρες πριν υποδεχθεί τον Ολυμπιακό στη Μπολόνια, η Βίρτους στραβοπάτησε στην έδρα της, καθώς υποχρεώθηκε να κυνηγά στο σκορ από την αρχή και παρότι «επέστρεψε» από το -9 του 34΄, δεν είχε καθαρό μυαλό και ενέργεια στο έξτρα πεντάλεπτο. Η Βενέτσια προηγήθηκε νωρίς με 23-10, με 40-35 στο ημίχρονο, αλλά οι φιλοξενούμενοι του κόουτς Νέβεν Σπάχια πήγαν να χάσουν δικό τους ματς.

Στο 39,5΄, με στο σκορ στο 80-78, οι γηπεδούχοι έκαναν… δύο φάουλ, στον κορυφαίο της Βενέτσια, Ρέιτζον Τάκερ (25π., 4/7τριπ.), αλλά δεν δόθηκε κανένα για να σταματήσει ο χρόνος και ο Αμερικανός έκανε λάθος που κατέληξε σε κάρφωμα του Σενγκέλια στα 23΄΄ για την ισοφάριση! Ο Μπάρι Μπράουν τζούνιορ (13π.) αστόχησε στη εκπνοή για τους Βενετσιάνους.

Στην παράταση, η Βίρτους ξέφυγε με 84-81, αλλά ο Μπελινέλι (24π., 5/14τριπ.) κουράστηκε και η Βενέτσια πήρε προβάδισμα 85-84, με καλάθι του άλλοτε φόργουορντ του Ολυμπιακού, Κάιλ Ουίλτζερ (12π.) στα 14΄΄. Στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων, η μπάλα έφυγε αρχικά από τα χέρια του Παγιόλα (13π., 5κλεψ.), όμως η επαναφορά δόθηκε στη Βίρτους και ο Σενγκέλια (13π.) αστόχησε στο τρίποντο της νίκης…