Μιλάνο: Δύσκολο διπλό πριν την “διαβολοβδομάδα” στην Ευρωλίγκα!

2019-10-27T17:10:16+00:00 2019-10-27T17:10:16+00:00.

27/Oct/19 17:10

Με ένα σημαντικό και δύσκολο διπλό συνέχισε τις υποχρεώσεις της στην LegaBasket, η Αρμάνι Μιλάνο κερδίζοντας με 79-73 την Βίρτους Ρόμα.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί αμυντικά και με την ομάδα του Έτορε Μεσίνα να “ζορίζεται” πολύ, πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 43-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μιλάνο “ξέσπασε” επιθετικά και με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 32-15 (!), ανέτρεψε το σκορ σε 62-58 και έδειξε πως μπορεί να πάρει το διπλό.

Τελικά με τον ρυθμό να χαμηλώνει ιδιαίτερα στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, η Μιλάνο δεχόμενη και πάλι μόλις 15 πόντους, πανηγύρισε την δύσκολη εκτός έδρας νίκη με 79-73, έχοντας πλέον ρεκόρ στο πρωτάθλημα 3-3.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Ταρζέφσκι με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Μίτσοβ με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Σκόλα με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Σέρχι Ροντρίγκεθ με 11 πόντους και 2 ασίστ.

Πλέον η ομάδα του Έτορε Μεσίνα ετοιμάζεται για την πρώτη διπλή αγωνιστική της Ευρωλίγκα, όπου πρώτα θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Άλμπα Βερολίνου (29/10) και στην συνέχεια θα φιλοξενήσει την Μπαρτσελόνα στο Μιλάνο (1/11).

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 43-30, 58-62, 73-79