Εθνική Γυναικών: Ήττα από την Ισπανία και τώρα Τσεχία για την 8άδα του Ευρωμπάσκετ (videos)

2023-06-18T21:16:45+00:00 2023-06-18T22:04:31+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

18/Jun/23 21:16

Οι παίκτριες του Πέτρου Πρέκα δεν τα κατάφεραν απέναντι στην Εθνική Ισπανίας (76-60) και θα παίξουν με την Τσεχία (19/6) στο νοκ-άουτ παιχνίδι που θα δώσει το εισιτήριο στην προημιτελική φάση του Ευρωμπάσκετ.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Ελλάδα αντιμετώπισε το βράδυ της Πέμπτης (18/6, 20:45) την Ισπανία, όπου δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη και ηττήθηκε με 76-70 . Τα κορίτσια του Πέτρου Πρέκα (3η θέση στον όμιλο) δεν μπόρεσαν ν’ άφησαν εκτός το φαβορί και νικήτρια του θεσμού το 2013, το 2017 και το 2019 και θα παίξουν την Δευτέρα (19/6) με την Τσεχία σε νοκ-άουτ παιχνίδι, με στόχο την πρόκριση στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ στη Λιουμπλιάνα.

Τα πολλά λάθη (19 στο σύνολο, έναντι 4 της Ισπανίας) και η Κεράλτ Κάσας πλήγωσαν την Εθνική, η οποία ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 16 πόντους με 6/11 δίποντα και 1/2 τρίποντα, ενώ μάζεψε 4 ριμπάουντ.

Το Μαυροβούνιο κέρδισε τη Λετονία (61-58) και η Εθνική μας έχει πάρει ήδη την πρόκριση για το νοκ-άουτ παιχνίδι (στο Ισραήλ τη Δευτέρα 19/6) που με νίκη θα την φέρει στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ.

Το Βέλγιο λίγο νωρίτερα, κατάφερε και πήρε την πρώτη θέση στον δεύτερο όμιλο και άφησε ουσιαστικά την Ιταλία και την Τσεχία σαν υποψήφιους αντιπάλους της Εθνικής μας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Εθνική μας να παίζει καλή άμυνα, ενώ η Πηνελόπη Παυλοπούλου ήταν αυτή που με δικές της πρωτοβουλίες στην επίθεση έδωσε το πρώτο προβάδισμα στην ομάδα της.

Οι Ισπανίδες όμως κυρίως με τα εύκολα φάουλ που κέρδιζαν στην επίθεση, έκαναν το 20-16, με τη Φασούλα να μειώνει λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου σε 20-18. Το αξιοπερίεργο της πρώτη περιόδου, ήταν ότι οι παίκτριες του Πέτρου Πρέκα ενώ είχαν συμπληρώσει από το 01:10 τα πέντε ομαδικά, σε αντίθεση με τις παίκτριες του Μιγκέλ Μέντεθ, οι οποίες ολοκλήρωσαν την περίοδο έχοντας μηδέν φάουλ!

Η “φούρια ρόχα” σούταρε με 1/8 τρίποντα έξω από την περίμετρο (μία ομάδα που σουτάρει με 44% στη διοργάνωση) προσπαθούσε να απειλήσει με αιφνιδιασμούς που έβγαζε μετά από 8 συνολικά λάθη σε δύο περιόδους (όταν με Λετονία τα λάθη ήταν 9 σε όλο το ματς) και καλάθια μέσα από το ζωγραφιστό και με σημαντικά καλάθια της Ρακέλ Καρέρα, η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +13 (33-20) μετά από ένα επιμέρους 13-2 μέσα σε 6 λεπτά. Το πιν εν ρολ ήταν αυτό που ουσιαστικά “πλήγωνε” περισσότερο την άμυνα της Ελλάδας, ενώ με την είσοδο της αρχηγού, Κατερίνας Σωτηρίου, έδωσε άλλη πνοή στην επίθεση, μειώνοντας τη διαφορά στους οκτώ πόντους με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (35-27).

Στο δεύτερο μέρος, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έτρεξε ένα 11-2 επιμέρους, απαντώντας στο 13-2 της Ισπανίας στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Έλενα Τσινέκε να βάζει δύο σερί τρίποντα και να δίνει ψυχολογία στην επίθεση. Την ώρα όμως που η μπάλα δεν μπορούσε να περάσει στο ζωγραφιστό, η Σπανού σκόραρε έξω από την περίμετρο, μειώνοντας στον πόντο. Τρία συνεχόμενα λάθη της Εθνικής στην επίθεση (15 λάθη μέχρι την τρίτη περίοδο) έδωσαν την ευκαιρία στην Πάουλα Γκίνθο να κάνει το 55-49 και να είναι τα πάντα ανοιχτά στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς.

Η τέταρτη περίοδος δεν ξεκίνησε καλά για την Ελλάδα, καθώς οι βιαστικές επιθέσεις και η ζώνη που μετατρεπόταν σε man to man δεν έδιναν λύσεις, με αποτέλεσμα η Ισπανία να ξεφύγει και πάλι με δύο συνεχόμενα τρίποντα της Κάσας για το +11 (66-54). Κάπου εκεί το ματς ξέφυγε και η Ελλάδα ηττήθηκε από τους Ισπανούς.

Πρώτη σκόρερ για την Ισπανία η Κάσας με 16 πόντους, ενώ η Καρέρα πραγματοποίησε εξίσου καλό ματς έχοντας 14 με 8 ριμπάουντ.

Όσο για την Ελλάδα, η Σπανού σημείωσε 14 πόντους (3/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα), 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ η Πηνελόπη Παυλοπούλου σταμάτησε στους 13 με 5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, και 7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 35-27, 55-49, 76-60

ΙΣΠΑΝΙΑ (Μέντεθ): Καρέρα 14 (7/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα), Κάσας 16 (6/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Καθόρλα 8 (2/8 σουτ), Ουβίνα 12 (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μέντες, Κόντε 2, Ντομίνγκεθ 2, Γκιλ 9, Γκίνθο 4, Ροντρίγκεθ 3 (1), Τόρενς 7 (1)

ΕΛΛΑΔΑ (Πρέκας): Αλεξανδρή 3 (1), Μποσγανά 2, Δίελα, Καρλάφτη, Σωτηρίου 8 (2), Χριστινάκη 2, Φασούλα 10 (4/8 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Παυλοπούλου 13 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7 ασίστ), Σπανού 14 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Σταμάτη, Σταμολάμπρου 1, Τσινέκε 7 (1)

Πρέκας: “Κάναμε καλή δουλειά, ευχαριστημένοι από την προσπάθεια”

Ο προπονητής του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, Πέτρος Πρέκας, αναφέρθηκε στην ήττα από την “φούρια ρόχας”, ενώ δεν έκρυψε την ευχαρίστησή του για την προσπάθεια που κατέβαλαν οι παίκτριές του.

Αναλυτικά όσα δήλωσε στη Συνέντευξη Τύπου ο προπονητής της Ελλάδας, Πέτρος Πρέκας:

Συγχαρητήρια στην Ισπανία για την πρώτη θέση. Πιστεύω πως κάναμε πολύ καλή δουλειά για 35 λεπτά στην άμυνα, αλλά η Ισπανία πέτυχε κάποια σημαντικά σουτ και πήρε διψήφια διαφορά. Η Ισπανία έπαιξε πολύ κλειστά πάνω στην Φασούλα, δυσκόλεψε την ομάδα μας στο να της περάσει την μπάλα. Είναι μια πολύ καλή ομάδα και παίζει καταπληκτική άμυνα. Πάντως είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθειά μας”.

Η Κατερίνα Σωτηρίου από την άλλη τόνισε: “Συγχαρητήρια στην Ισπανία, αλλά και στη δική μας ομάδα, το σταφ και σε όσους είναι κοντά σε αυτή την ομάδα. Νιώθουμε φανταστικά. Μια νίκη εδώ, σε αυτή τη διοργάνωση, ήταν κάτι σπουδαίο και η πρόκριση στην επόμενη φάση είναι ένα ακόμη βήμα. Είχαμε πολύ καλή προσέγγιση και δείξαμε χαρακτήρα, κάτι που είναι σημαντικό για το μέλλον της ομάδας. Αντιδράσαμε μετά από μια κακή ήττα, όπως ήταν αυτή από το Μαυροβούνιο στην πρεμιέρα.

Έπρεπε όμως να διαχειριστούμε και μια μεγάλη νίκη, όπως ήταν αυτή επί της Λετονίας και το κάναμε. Θεωρώ πως παίξαμε εξαιρετικά απέναντι στην Ισπανία, αλλά η ποιότητα του αντιπάλου και κάποιες λεπτομέρειες δεν μας επέτρεψαν να πάρουμε μια ακόμη νίκη. Είμαστε πολύ χαρούμενες, αλλά αυτό σταματά απόψε. Σαν άνθρωπος πιστεύω πολύ στην αυτοβελτίωση και το μπάσκετ είναι ένα σημαντικό κομμάτι της ζωής μας. Περνάμε πολλή ώρα στο παρκέ, βάζουμε μεγάλη προσπάθεια και εγώ θέλω να προσφέρω την ενέργεια και την εμπειρία μου στα νεότερα παιδιά. Είμαι χαρούμενη που ακόμη και τώρα εξακολουθώ να μαθαίνω”.

Εθνική Γυναικών: Φασούλα και Σπανού την οδήγησαν σε θρίαμβο (73-65) επί της Λετονίας! (videos)

Ελλάδα: Ήττα από το Μαυροβούνιο στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ γυναικών (Video)

Εθνική Γυναικών: Πρεμιέρα στο Ευρωμπάκετ για τη νεανική ομάδα του κόουτς Πρέκα (video)

Photo Credits: FIBA Eurobasket