Κέμπα: Πρώτη νίκη καριέρας σε 29 ματς με τον ΛεΜπρόν! (Video)

2020-01-21T06:46:41+00:00 2020-01-21T06:46:41+00:00.

21/Jan/20 06:46

Κανείς παίκτης δεν είχε μετρήσει τόσες ήττες από τον ΛεΜπρόν Τζέιμς όσες ο Κέμπα Ουόκερ. Το κατάφερε στο “Κλάσικο” του ΝΒΑ, με θρίαμβο μάλιστα των Σέλτικς με 139-107 επί των Λέικερς στη Βοστόνη!

Ο Κέμπα Ουόκερ μετρούσε 28 ματς χωρίς νίκη κατά του ΛεΜπρόν Τζέιμς και δεν υπήρχε μεγαλύτερο αρνητικό σκορ στην ιστορία από αυτό του Σέρμαν Ντάγκλας κατά του Μάικλ Τζόρνταν (30-0).

“Χαίρομαι που το πέτυχα επιτέλους. Μία νίκη πριν προλάβει να σταματήσει”, λέει ο Κέμπα για την προσωπική του νίκη, που ήταν ταυτόχρονα κι η πρώτη των Σέλτικς μετά τρεις ήττες:

“Ποιος ξέρει πόσο ακόμα θα παίζει. Είναι απίστευτος. Αλλά … ξέρεις τώρα: έχω μία κι έχει 28!”, πρόσθεσε αστειευόμενος ο σπουδαίος γκαρντ των Σέλτικς που έπρεπε να πάει στη Βοστόνη για να νικήσει τον “Μπρον” και μάλιστα να υποχρεώσουν τους Λέικερς στη μεγαλύτερης διαφοράς ήττα φέτος παρά την επιστροφή του Άντονι Ντέιβις.

Ο Κέμπα πέτυχε 20 πόντους κι άλλους τόσους έβαλε ο Τζέιλεν Μπράουν, ενώ ο Ενές Καντέρ πρόσθεσε 18 και 11 ριμπάουντ.

Οι Σέλτικς πέτυχαν 13/22 τρίποντα χτίζοντας διαρκώς μία διαφορά που στην τρίτη περίοδο έφτασε στο 103-75! Αργότερα η διαφορά έφτασε και στους 34 πόντους και δεν συζητάμε καν για το ποιος κυριάρχησε και τι ακριβώς συνέβη στη Βοστόνη.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς είχε 15 πόντους και 13 ασίστ, αλλά έπαιξε μόλις 29 λεπτά αφού η διαφορά ήταν συντριπτική για την ομάδα του, ενώ ο Άντονι Ντέιβις έμεινε στο παρκέ 23′ επειδή φορτώθηκε νωρίς με δύο φάουλ κι έτσι κι αλλιώς δεν υπολογιζόταν να ξεπεράσει τα 30 λεπτά. Τελικά δεν χρειάστηκε άλλο η παρουσία του μένοντας στους εννιά.

Ο Τζαβέιλ ΜακΓκι μέτρησε 18 σε 18 λεπτά κι από 13 έβαλαν ο Ραζόν Ρόντο κι ο Κάιλ Κούζμα.