Σπερς: Νίκησαν τους Γκρίζλις και παρέμειναν ζωντανοί στο κυνήγι των playoffs! (videos)

2020-08-03T00:53:54+00:00 2020-08-03T01:04:29+00:00.

03/Aug/20 00:53

Οι Σαν Αντόνιο Σπερς πήραν τη νίκη απέναντι στο Μέμφις με 108-106 και παρέμειναν ζωντανοί στη μάχη για την είσοδο στην οκτάδα της Δύσης!

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι με φινάλε… θρίλερ, οι Σπερς πήραν τη νίκη κόντρα στους Μέμφις Γκρίζλις με 108-106 και κράτησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για την είσοδό τους στα νοκ άουτ.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι Σπερς ανέβηκαν στο 29-36, με τους Μέμφις, οι οποίοι βρίσκονται στην 8η θέση της Δύσης, να υποχωρούν στο 32-35. Να σημειώσουμε πως ανάμεσα στις δύο ομάδες βρίσκονται και οι Μπλέιζερς, οι οποίοι μετά την ήττα τους από τους Σέλτικς, βρίσκονται στο 30-37, με την μάχη για τα playoffs να αναμένεται σπουδαία!

Οι Σπερς ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και πήραν το προβάδισμα με 31-25 στο 12’. Οι Γκρίζλις μείωσαν στο ημίχρονο σε 59-54, όμως η ομάδα του Τέξας ήταν κυρίαρχος στο τρίτο δωδεκάλεπτο, με το σκορ να γίνεται 85-76. Η διαφορά έφτασε στους 11 στα 8΄ λεπτά πριν το τέλος, όμως το Μέμφις πάλεψε, μείωσε και μετέτρεψε το παιχνίδι σε θρίλερ. Οι Σπερς ήταν από πλευράς τους ψύχραιμοι, με τον ΝτεΡόζαν να βάζει μεγάλα σουτ, όμως ο Τζάκσον με ένα μεγάλο σουτ έκανε το 106-106 στα 10′. Ο Σταρ των Τεξανών ευστόχησε στις βολές από την άλλη, ο Τζάκσον αστόχησε σε σουτ τριών πόντων στο τέλος και έτσι η κόρνα της λήξης βρήκε την ομάδα του Πόποβιτς νικήτρια με 108-106.

Ο Μάρεϊ με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Ουάιτ να προσθέτει 16 πόντους και τον ΝτεΡόζαν 14.

Από την άλλη η μεγάλη εμφάνιση του Μόραντ, που σταμάτησε στους 25 πόντους με 9 ασίστ και 9 ριμπάουντ δεν ήταν αρκετή.

Δωδεκάλεπτα: 25-31, 54-59, 76-85, 106-108.