ΝΒΑ: Ο Μπάντι Χιλντ “σκότωσε” στην εκπνοή τους Νάγκετς – Όλα τα αποτελέσματα (Video)

2020-12-24T10:43:40+00:00 2020-12-24T10:43:40+00:00.

24/Dec/20 10:43

O Μπάντι Χιλντ πρόλαβε το χρονόμετρο στη λήξη της παράτασης κι έδωσε τη μεγάλη νίκη στους Κινγκς μέσα στο Ντένβερ με 124-122 χαλώντας και το σπουδαίο τριπλ νταμπλ του Νίκολα Γιόκιτς!

Ο Γιόκιτς μέτρησε 29 πόντους, 15 ριμπάουντ και 14 ασίστ (+3 μπλοκ) αλλά υπέπεσε και σε έξι λάθη. Ένα από αυτά στοίχισε την ήττα στους Νάγκετς καθώς λίγο πριν το τέλος της παράτασης του έκλεψε την μπάλα ο Χάρισον Μπαρνς που όμως αστόχησε στο κάρφωμα που επιχείρησε στον αιφνιδιασμό.

Ο Χιλντ όμως ακολούθησε τη φάση και με φόλοου στην εκπνοή έδωσε τη νίκη στο Σακραμέντο. Ο Χιλντ ήταν και ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 22 πόντους, ενώ από 21 μέτρησαν ο Μπαρνς και ο ΝτεΆαρον Φοξ.

Με 24 τέλειωσε το ματς ο Μάικλ Πόρτερ που ξεκίνησε βασικός στο σχήμα του κόουτς Μαλόουν για τους Νάγκετς, ενώ ο Μάρεϊ ήταν απογοητευτικός με εννιά πόντους και 1/9 σουτ.

ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΜΠΙΝΤ, ΤΡΙΠΛ ΝΤΑΜΠΛ Ο ΟΥΕΣΤΜΠΡΟΥΚ

Ο Τζοέλ Εμπίντ ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο ματς των Σίξερς που νίκησαν με 113-107 τους Ουίζαρντς παρά το τριπλ νταμπλ του Ράσελ Ουέστμπρουκ στο ντεμπούτο του στην Ουάσινγκτον.

Ο Εμπίντ μέτρησε 29 πόντους και 14 ριμπάουντ, 19 έβαλε ο Σέικ Μίλτον, ενώ ο Μπεν Σίμονς που εμπλέκεται στα σενάρια ανταλλαγής με τον Χάρντεν, είχε 16 πόντους, εννιά ριμπάουντ και επτά ασίστ. Ο Ουέστρμπρουκ είχε 21 πόντους (αλλά με 9/22 σουτ), 11 ριμπάουντ και 15 ασίστ, ο Μπράντλεϊ Μπιλ ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 31 αλλά οι Σίξερς με ένα 40-24 στην τέταρτη περίοδο βγήκαν νικητές.

ΣTO ΟΡΛΑΝΤΟ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΤΗΣ ΦΛΟΡΙΝΤΑ

Οι Μάτζικ έκαναν ένα +10 στην τελευταία περίοδο και χάρη σε αυτό επικράτησαν με 113-107 των Χιτ, κερδίζοντας το ντέρμπι της Φλόριντα.

Οι φιναλίστ της περσινής σεζόν δεν κατάφεραν να νικήσουν στην πόλη όπου μεγαλούργησαν προ τριμήνου (στη “φούσκα”) με τον Εβάν Φουρνιέ να μετράει 25 πόντους, τον Άαρον Γκόρντον 20 και τον Τέρενς Ρος 19. Φουλτζ και Βούτσεβιτς σημείωσαν από 15 πόντους.

Ο Τζίμι Μπάτλερ έκανε και πάλι ένα ολοκληρωτικό παιχνίδι με 19 πόντους, επτά ασίστ και επτά κλεψίματα, όπως και ο Μπαμ Αντεμπάγιο με 25 πόντους και 11 ριμπάουντ. Δεν ήταν αρκετά όμως…