Μάβερικς: ΤΑΠΕΙΝΩΣΑΝ τους Κλίπερς με +51! (videos)

2020-12-27T23:47:21+00:00 2020-12-28T06:10:23+00:00.

27/Dec/20 23:47

LOS ANGELES, CA - DECEMBER 27: Luka Doncic #77 of the Dallas Mavericks handles the ball during the game against the LA Clippers on December 27, 2020 at STAPLES Center in Los Angeles, California. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and/or using this Photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2020 NBAE (Photo by Andrew D. Bernstein/NBAE via Getty Images)

Οι Μάβερικς ήταν κάτι περισσότερο από σαρωτικοί στο Λος Άντζελες και νίκησαν τους Κλίπερς με το ”βαρύ” 73-124!

Το ματς των Μάβερικς με τους Κλίπερς είναι μία σπάνια περίπτωση. Εξελίχθηκε με έναν τρόπο, που κανείς δεν θα μπορούσε να προβλέψει.

Το Ντάλας νίκησε στο Λος Άντζελες για την πρώτη νίκη της σεζόν (1-2), την ώρα που οι γηπεδούχοι ηττήθηκαν για πρώτη φορά (2-1). Το αποτέλεσμα δεν είναι το οξύμωρο, αλλά το τελικό σκορ (73-124).

Σίγουρα, θα είδατε κάποια στιγμή μετά την έναρξη του ματς τα ιστορικά πράγματα που έγιναν. Και λέμε ιστορικά, γιατί πολύ απλά το ΝΒΑ δεν είχε ξαναδεί ημίχρονο με την διαφορά στους 50 πόντους!

Τόσοι χώριζαν τις δύο ομάδες στο 24′, με τους Μάβερικς να έχουν κάνει τους Κλίπερς να μοιάζουν με μικρή ομάδα, που είχε ”κολλήσει” στους 13 πόντους στο πρώτο 12λεπτο, όσους είχε σε εκείνο το διάστημα ο Λούκα Ντόντσιτς.

Για την έκβαση στο δεύτερο μέρος δεν αξίζει κάποια αναφορά. Το ματς είχε ολοκληρωθεί από το 12′ και το +57 (63-120) προς το τέλος έκανε ακόμα χειρότερη την κατάσταση.

Ο Καουάι Λέοναρντ δεν αγωνίστηκε (τραυματισμός) και ο Πολ Τζορτζ είχε 15 πόντους (4/13 σουτ), όντας ο πρώτος σκόρερ σε ένα παιχνίδι που θέλει να ξεχάσει η ομάδα του Λ.Α. (26/76 σουτ, 17/20 βολές), μιας και πρόκειται για την πιο ”βαριά” ήττα της ιστορίας της.

Όχι όμως και οι Μάβερικς (43/87 σουτ, 24/27 βολές), με τον Ντόντσιτς να μετράει 24 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ 21 είχε ο Τζος Ρίτσαρντσον και 18 με 5 ριμπάουντ ο Τιμ Χάρνταγουεϊ τζ.

Τα 12λεπτα: 13-36, 27-77, 57-104, 73-124