Ποκουσέφσκι: Στο Τοπ20 των μπλοκέρ του ΝΒΑ, έβαλε και το πρώτο του καλάθι (Videos)

2020-12-30T12:30:19+00:00 2020-12-30T12:30:19+00:00.

30/Dec/20 12:30

Ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι βρίσκεται στο Τοπ20 των μπλοκέρ του ΝΒΑ, αλλά χρειάστηκε πολλά άστοχα σουτ για να πετύχει το πρώτο του καλάθι στο ΝΒΑ. Καλορίζικο…

Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού και νυν των Θάντερ έχει μπει στο ροτέισον της Οκλαχόμα Σίτι που έχει επενδύσει πάνω του και παίζει περίπου 15 λεπτά. Στα δύο πρώτα ματς δεν σκόραρε, αλλά το έκανε στο τρίτο έστω και αν αυτή τη στιγμή έχει μόλις 1/16 σουτ!

Κάθε αρχή και δύσκολη θα πεις. Πόσο δε μάλιστα για έναν παίκτη που έπαιζε στην Α2 και είναι μόλις 19 χρονών. Έκανε μάλιστα το ντεμπούτο του στο ΝΒΑ ακριβώς στα 19α γενέθλια του. Πέτυχε το πρώτο του καλάθι κατά του Ορλάντο, αφού πρώτα αστόχησε, αλλά ο ίδιος ακολούθησε τη φάση και με φόλοου ευστόχησε.

Οι Μάτζικ νίκησαν τους Θάντερ με 118-107, σε ένα παιχνίδι που ο Ποκουσέφσκι πήρε έξι ριμπάουντ, μοίρασε τις πρώτες του τρεις ασίστ στο ΝΒΑ και μπλόκαρε δύο σουτ σε 19 λεπτά! Όλα αυτά αποτελούν ρεκόρ της σύντομης καριέρας του.

Χάρη σε αυτά τα δύο μπλοκ, μάλιστα, ο Ποκουσέφσκι έχει μέσο όρο 1,3 ανά αγώνα και βρέθηκε στο Τοπ20 των μπλοκέρ του ΝΒΑ! Δεν είναι απίστευτο;

Από όλους τους παίκτες, μάλιστα, που προηγούνται στη λίστα (πρώτος ο Μάιλς Τέρνερ με 5,0), ο “Πόκου” παίζει το λιγότερο πλην μόνο του Νέρλενς Νόελ των Νικς που πατάει παρκέ μόλις 13,8 λεπτά και έχει 1,5 μπλοκ.

Από μόνο του αυτό αποτελεί επίτευγμα για τον Ποκουσέφσκι, έναν ρούκι με ελάχιστη απειρία γενικά στο μπάσκετ κι όχι μόνο στο ΝΒΑ φυσικά.

Χάρη στο ύψος του και την κινητικότητα του μέσα στο γήπεδο, ο Ποκουσέφσκι μπορεί και “γράφει” νούμερα ψηλών (4,0 ριμπάουντ, 1,3 μπλοκ) ενώ παράλληλα μπορεί να δημιουργεί.

Σίγουρα το 0/11 τρίποντα και 1/16 σουτ δεν περιποιούν τιμή για τον Σέρβο φόργουορντ, αλλά είπαμε: τα ελαφρυντικά είναι πολλά, το άγχος μεγάλο και νομίζουμε πως θα στη συνέχεια θα “λυθεί” και θα βρει στόχο όπως στα φιλικά που είχε 11 πόντους μέσο όρο.

Ο Ποκουσέφσκι δεν βιάζεται. Γιατί να το κάνει; Πρέπει να αποκτήσει εμπειρία, μυς, εικόνες. Σιγά, σιγά θα γίνει κι αυτό. Οι Θάντερ του δίνουν 15 λεπτά από τόσο νωρίς στη σεζόν και αυτό σημαίνει πως ο Ποκουσέφσκι θα πάρει ευκαιρίες ακόμα και φέτος…