ΝΒΑ: Τεράστια ανατροπή των Πέλικανς επί των Καβαλίερς, χτύπησε ο Ρούμπιο (βαθμολογία)

2021-12-29T08:45:12+00:00 2021-12-29T08:45:12+00:00.

29/Dec/21 08:45

Oι Πέλικανς γύρισαν από το -23 κατά των Καβαλίερς- η δεύτερη μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία του οργανισμού- και με 108-104 πήραν τη νίκη στη Νέα Ορλεάνη. Χτύπησε ο Ρίκο Ρούμπιο- μάλλον σοβαρά- στο γόνατο, σε ένα ματς που άγγιξε το τριπλ νταμπλ…

Οι ελλιπείς Καβαλίερς που έπαιξαν χωρίς Γκάρλαντ, Τζάρετ Άλεν- κι οι Πέλικανς όμως χωρίς τον Ίνγκραμ- πήραν προβάδισμα 23 πόντων στην πρώτη περίοδο και 12 (95-83) στα μισά της τέταρτης περιόδου. Εκεί όμως οι Πέλικανς έκαναν ένα 10-0, γύρισαν το παιχνίδι με τον Γκάρετ Τεμπλ να βάζει τέσσερα (από τα πέντε, 17 πόντοι) τρίποντα του στην τέταρτη περίοδο και στο τέλος πήραν τη νίκη μετά την αποχώρηση του Ρίκι.

Ο Ρούμπιο είχε 27 πόντους, 13 ριμπάουντ και εννιά ασίστ ως βασικός πόιντ γκαρντ. Χτύπησε περίπου 2:30 πριν το τέλος και έδειχνε να πονάει πολύ στο γόνατο. Το γεγονός ότι τραυματίστηκε χωρίς να έρθει σε επαφή με αντίπαλο είναι μάλλον ανησυχητικό για χιαστό.

Ο ρούκι Χερμπ Τζόουνς έκανε ρεκόρ καριέρας με 26 πόντους, ενώ ο Γιόνας Βαλαντσιούνας είχε 15 και 10 ριμπάουντ.

Ο Κέβιν Λοβ μέτρησε 24 πόντους για τους Καβαλίερς – 5οι στην Ανατολή- ενώ ο Έβαν Μόμπλεϊ σημείωσε 22.