ΝΒΑ: Στη “σκιά” του ΛεΜπρόν, τριπλ νταμπλ από το ημίχρονο του Γιόκιτς σε θρίαμβο των Νάγκετς (βαθμολογία)

2023-02-08T08:19:36+00:00 2023-02-08T20:50:54+00:00.

08/Feb/23 08:19

nikola-jokic-denver-nuggets

Η δράση στο ΝΒΑ ήταν ”πλούσια”, με το ιστορικό ρεκόρ του ΛεΜπρον δικαίως να ξεχωρίσει. Νέα ”τριπλή” εμφάνιση από τον Γιόκιτς, από το ημίχρονο μάλιστα. Τα αποτελέσματα της βραδιάς (7/2) και η βαθμολογία.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Στη σκιά του μεγάλου “milestone” του ΛεΜπρόν Τζέιμς, ο Νίκολα Γιόκιτς συνέχισε το βιολί του όπως και οι Νάγκετς που διέλυσαν με 146-122 του άμοιρους Τίμπεργουλφς στο Ντένβερ, αφήνοντας έτσι 4.5 παιχνίδια πίσω τους Γκρίζλις στη Δύση και πλησιάζοντας στο ένα τους Σέλτικς για την κορυφή του ΝΒΑ!

Εδώ μιλάμε για ένα καθολικό θρίαμβο από το πρώτο 12λεπτο.

Οι Νάγκετς προηγήθηκαν με 49-19 (!) στην αρχική περίοδο με τον Νίκολα Γιόκιτς να πετυχαίνει τριπλ νταμπλ από το πρώτο ημίχρονο και να τελειώνει το ματς με 20 πόντους, 16 ασίστ και 12 ριμπάουντ! Ήταν η δεύτερη φορά στην καριέρα του που κάνει τριπλ νταμπλ στα πρώτα 24 λεπτά ενός αγώνα και τελικά έπαιξε μόλις 28 λεπτά στο σύνολο αφού δεν χρειάστηκε παραπάνω.

Οι Νάγκετς έκαναν ένα επί μέρους σκορ 32-2 (!) σουτάροντας με 79% και με τους 49 πόντους ισοφάρισαν το 2ο καλύτερο ρεκόρ του οργανισμού όλων των εποχών σε μία περίοδο!

Ο Μάικλ Πόρτερ έβαλε 19 από τους συνολικά 30 πόντους του σε αυτό διάστημα, ο Άαρον Γκόρντον πρόσθεσε 24 κι οι Νάγκετς έκαναν ρεκόρ σεζόν με 44 ασίστ (8 ο Γκόρντον, 7 ο Ις Σμιθ). Να σημειώσουμε πως δεν αγωνίστηκε καν ο Τζαμάλ Μάρεϊ.

Ο Άντονι Έντουαρντ και ο Λούκα Γκάρζα έβαλαν από 19 για τη Μινεσότα, άποντος έμεινε ο Ρούντι Γκομπέρ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Μάτζικ – Νικς 98-102 (Φουλτζ 21 – Ραντλ 22π., 14ρ.)
ΝετςΣανς 112-116 (Καμ Τόμας 43 – Έιτον 35π., 15ρ.)
ΠέλικανςΧοκς 116-107 (Ίνγκραμ 30 – Γιανγκ 16π., 16ας.)
ΓκρίζλιςΜπουλς 104-89 (Μοράντ 34π. – Βούτσεβιτς 28π., 17ρ.)

8 New Orleans Pelicans 29-27
9 Minnesota Timberwolves 29-28
10 Utah Jazz 27-28
11 Oklahoma City Thunder 26-28
12 Portland Trail Blazers 26-28
13 Los Angeles Lakers 25-30
14 San Antonio Spurs 14-40
15 Houston Rockets 13-41