ΝΒΑ (αποτελέσματα): Μεγάλο διπλό-ανατροπή οι Κινγκς με Νάγκετς – Ασταμάτητοι οι Μάβερικς

2024-02-15T08:46:59+00:00 2024-02-15T08:55:57+00:00.

15/Feb/24 08:46

sabonis-jokic
Thearon W. Henderson/ Getty Images/ Ideal Image

Mπορεί οι Νάγκετς να είναι οι πρωταθλητές και να βρίσκονται πιο πάνω στη βαθμολογία από τους Κινγκς, ωστόσο η παρέα του Φοξ και του Σαμπόνις έχουν πάρει το κολάι των αντιπάλων τους…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Μετά το θρίαμβο με 135-106 στο Σακραμέντο πριν πέντε μέρες κι άλλη μία νίκη νωρίτερα στη σεζόν, οι Κινγκς έκαναν το 3/3 κατά των Νάγκετς, αυτήν τη φορά μέσα στο Ντένβερ με 102-98 και μάλιστα με μεγάλη ανατροπή 16 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο!

Ο ΝτεΆαρον Φοξ μέτρησε 30 πόντους, οκτώ ασίστ και άλλα τόσα ριμπάουντ, ο Ντομάντας Σαμπόνις υπερίσχυσε του Γιόκιτς με 20 πόντους και 13 ριμπάουντ-7 ασίστ ενώ ο Σέρβος έμεινε στους μόλις 15 (8 ασίστ, 5 ριμπάουντ) και οι Κινγκς κάλυψαν το -16 στο οποίο βρέθηκαν κάποια στιγμή στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο οι γηπεδούχοι έδειχναν να κυριαρχούν απόλυτα.

Το Σακραμέντο κάλυψε τους εννιά πόντους στην τρίτη περίοδο και συνέχισε ακάθεκτη στην τέταρτη για τη μεγάλη νίκη.

Ο Χάρισον Μπαρνς πρόσθεσε 20 πόντους για τους Κινγκς που όμως παρέμειναν στην 8η θέση.

Ο Άαρον Γκόρντον ήταν ο κορυφαίος των Νάγκετς με 25 πόντους και 15 ριμπάουντ και ο Μάικλ Πόρτερ τον ακολούθησε με 19 πόντους.

Δεν αγωνίστηκε ο Τζαμάλ Μάρεϊ.

Οι Μάβερικς είναι ασταμάτητοι τον τελευταίο καιρό και το έδειξαν και κατά των Σπερς, νικώντας εύκολα με 116-93 στο Ντάλας.

Ο Κάιρι Ίρβινγκ κινήθηκε κοντά στο τριπλ νταμπλ με 34 πόντους, εννιά ριμπάουντ και επτά ασίστ, όπως και ο Λούκα Ντόντσιτς που είχε 27-9-8 αντίστοιχα .

Οι Μάβερικς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 32-25 στο πρώτο 12λεπτο, αλλά με ένα +30 στις επόμενες δύο περιόδους γύρισαν τούμπα το παιχνίδι για να φτάσουν εύκολα στην έκτη νίκη τους, με την οποία πλησίασαν στο ένα παιχνίδι τους έκτους Πέλικανς.

Ο Βίκτορ Γουεμπανιάμα έλαμψε και πάλι με 26 πόντους, εννιά ριμπάουντ και τρία μπλοκ σε μόλις 27 λεπτά συμμετοχής, αλλά δεν είχε συμπαράσταση από τον Βασέλ (11π.) και τον Κέλντον Τζόνσον (3π.).