31/Dec/15 10:58

Ζόρικο βράδυ για “Παπ” και Κουφό

31 Dec 2015 2015-12-31T11:58:09+00:00.

- 31 Dec 2015

Οδυνηρή εντός έδρα ήττα (110-105) γνώρισαν οι Σακραμέντο Κινγκς του Κώστα Κουφού οι οποίοι έπεσαν θύμα μεγάλης έκπληξης απέναντι στους 76ερς. Αυτή ήταν μόλις η 3η νίκη της Φιλαδέλφεια σε 34 αγώνες τη φετινή σεζόν με τον Έλληνα σέντερ να μένει μακριά από τον καλό του εαυτό σημειώνοντας μόλις 5 πόντους σε 12 λεπτά συμμετοχής.

Κορυφαίοι για τους “βασιλιάδες” ήταν οι Μπελινέλι (28π, 11/17 σουτ) και Κάζινς (21π, 11ρ), με τους φιλοξενούμενους όμως να έχουν συνολικά 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και τελικά να επικρατούν χάρη στους Νοέλ (20π, 9ρ), Γκραντ (16π, 11ρ) και Όκαφορ (10π, 10ρ).

Στο μηδέν έμεινε ο “Παπ”

Οι Νάγκετς το πάλεψαν για ένα ημίχρονο κόντρα στους Μπλέιζερς αλλά η ομάδα από το Πόρτλαντ δεν δυσκολεύτηκε να οικοδομήσει μία διαφορά ασφαλείας και να επικρατήσει τελικά με 110-103. Η διαφορά στην τελευταία περίοδο έφτασε ακόμα και το +16 (96-80), οι “Σβόλοι” μείωσαν σε 105-100 όμως οι γηπεδούχοι δεν έχασαν ποτέ τον έλεγχο του παιχνιδιού και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ διανύει μία πολύ καλή σεζόν και με ακόμα ένα ιδιαίτερα παραγωγικό βράδυ (29π, 12/19 σουτ) οδήγησε την ομάδα του στην άνετη επικράτηση. Αντίθετα, ο Κώστας Παπανικολάου αγωνίστηκε για κάτι λιγότερο από 12 λεπτά αλλά έμεινε στο 0, με τον Μπάρτον να σημειώνει 31 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.