NBA (αποτελέσματα): Τεράστιες ανατροπές από Μάτζικ & Κλίπερς, 16 σερί ήττες (ρεκόρ) οι Ουίζαρντς

2024-03-07T08:53:36+00:00 2024-03-07T13:33:08+00:00.

07/Mar/24 08:53

Kuzma-Kispert-Wizards
Patrick Smith/Getty Images/ Ideal Image

Οι Ορλάντο Μάτζικ επικράτησαν με 119-109 των Ουίζαρντς στην Ουάσιγκτον, ανατρέποντας το παιχνίδι από το -21!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι Ουίζαρντς έδειχναν ότι θα πάρουν τη νίκη για να σταματήσουν το αρνητικό σερί των 15 ηττών, αλλά δεν τα κατάφεραν, έφτασαν στις 16 και ισοφάρισαν το ρεκόρ τους από τη σεζόν 2009-10!

Με ρεκόρ 9-53 έχουν πλέον το χειρότερο ρεκόρ στο ΝΒΑ αλλά έχασαν με 22 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, πετυχαίνοντας μόλις 44 πόντους απέναντι σε μία από τις καλύτερες αμυντικές ομάδες της λίγκας.

Ο Φρανς Βάγκνερ πέτυχε 28 πόντους και ο Πάολο Μπανκέρο πρόσθεσε 25 και 10 ασίστ για τους Μάτζικ που ανέβηκαν στην 4η θέση της ανατολικής περιφέρειας, αφήνοντας 1.5 παιχνίδι πίσω τους Σίξερς που καταρρέουν χωρίς τον Εμπίντ.

Ο Τζόρνταν Πουλ με 26 πόντους και ο Κάιλ Κούζμα με 25 ήταν οι καλύτεροι των Ουίζαρντς.

Οι Κλίπερς άντεξαν απέναντι στον εντυπωσιακό Σενγκούν

Οι Κλίπερς επικράτησαν με 122-116 των Ρόκετς στο Χιούστον, γυρνώντας το ματς από το -20 στο οποίο βρέθηκαν, παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ μόλις τρία λεπτά πριν τη λήξη του συναρπαστικού αγώνα.

Ο Καουάι Λέοναρντ πέτυχε 28 πόντους, ο Πολ Τζορτζ με τον Τζέιμς Χάρντεν πρόσθεσαν από 21 και οι Κλίπερς πέτυχαν ένα επί μέρους +19 στο δεύτερο ημίχρονο για να πάρουν τη δύσκολη νίκη.

Ο Αλπερέν Σενγκούν πέτυχε το τέταρτο τριπλ νταμπλ καριέρας με 23 πόντους, 19 ριμπάουντ (season high) και 14 ασίστ, μία μέρα μετά το ρεκόρ των 45 πόντων που πέτυχε κατά των Σπερς.