Μακάμπι: Με 100άρα την Χολόν και “σούπερ” Άβντιγια

2020-07-06T21:47:54+00:00 2020-07-06T21:48:13+00:00.

06/Jul/20 21:47

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε την Χάποελ Χολόν εκτός έδρας με 69-100. Φοβερή εμφάνιση από τον Ντένι Άβντιγια.

Επιστροφή στις νίκες για την Μακάμπι Τελ Αβίβ. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου κέρδισε την Χάποελ Χολόν εκτός έδρας με σκορ 69-100 και πλέον μετράει 23 νίκες και 3 ήττες. Όσο για την ομάδα του Στέφανου Δέδα βρίσκεται πλέον στο 12-14.

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη στο πρώτο δεκάλεπτο (19-18), πριν οι πρωταθλητές πατήσουν το γκάζι και ξεφύγουν με 8 στο φινάλε του ημιχρόνου (36-44). Η συνέχεια ήταν καταιγιστική, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν ακόμα και στο +31, με το ματς να τελειώνει πολύ νωρίτερα από τα 40′.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Ντένι Άβντιγια με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ 18 πρόσθεσε ο Άντζελο Καλοϊάρο, όσους και ο Σάντι Κόεν και 14 ο Σκότι Ουίλμπεκιν(6 ασίστ). Για τους γηπεδούχους προσπάθησε ο Τζίμι Χολ με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Θυμίζουμε ότι η Μακάμπι αγωνίστηκε δίχως τον τραυματία Κουίνσι Έισι και τον Τάιλερ Ντόρσεϊ, ο οποίος και βρίσκεται σε καραντίνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 36-44, 55-72, 69-100.

Χολόν: Χολ 18, Πνίνι 5, Χούμπερ 3, Κόλμαν 11, Οχαγιόν 5, Ουάσινγκτον 11, Ντάντον 4, Μοράιντι, Χαράς 6, Πλάτιν, Λαβ 6, Σάσον

Μακάμπι: Ουίλμπεκιν 14, Καλοϊάρο 18, Άβντιγια 24, Στουντεμάιρ 3, Ζούσμαν 8, Χάντερ 2, Σ. Κόεν 18, Τζ. Κόεν 8, Σάχαρ 3, Άτιας 2