Μακάμπι: Εύκολα την Χολόν – Αποβλήθηκε ο Ντόρσεϊ

2021-02-14T18:59:11+00:00 2021-02-14T23:24:37+00:00.

14/Feb/21 18:59

Στην Μακάμπι του Σφαιρόπουλου κατέληξε το ελληνικό ντέρμπι του Ισραήλ με την Χάποελ Χολόν του Δέδα.

Κανένα πρόβλημα για την Μακάμπι κόντρα στην Χάποελ Χολόν, την οποία και νίκησε με 100-81 για το πρωτάθλημα Ισραήλ.

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου, που πλέον μετράει 11 νίκες σε 13 ματς, είχε το πάνω χέρι σε όλη την διάρκεια του αγώνα και μάλιστα στην τελευταία περίοδο ανέβασε την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους.

Κορυφαίος των νικητών ο Μπλέιζερ με 19 πόντους-6 ριμπάουντ, ενώ 17 είχε ο Χάντερ και 15 ο Τζόουνς. Για την ομάδα του Δέδα (8-6), προσπάθησε με 18 ο Μάιλς και με 14 ο Χάρις.

Μόλις 2:52′ πρόλαβε να αγωνιστεί ο Ντόρσεϊ (0/2 σουτ), καθώς ο διεθνής γκαρντ αποβλήθηκε από την αναμέτρηση, μετά από αντιαθλητικό φάουλ και τεχνική ποινή στην ίδια φάση.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 46-36, 77-59, 100-81

Ήττες για Άλμπα και Μπάγερν στη Γερμανία

Η Μπάμπεργκ επικράτησε της Άλμπα με 76-67 για την 19η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος, με τους νικητές να μετρούν πλέον 9-11 και την ομάδα του Βερολίνου 15-2.

Το ματς ήταν ντέρμπι, όπως αποδεικνύει και το 53-53 στο 30′, με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα επιμέρους 23-14 για να φτάσουν στην σημαντική αυτή επικράτηση.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο ΦΟΒΕΡΟΣ Σένγκφελντερ με 31 πόντους-17 ριμπάουντ, ενώ για την Άλμπα ξεχώρισαν οι Έρικσον Λάμερς με 16 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 36-38, 53-53, 76-67

Ο Ντομινίκ Τζόνσον ευστόχησε σε “νεκρό” χρόνο σε τρίποντο και έδωσε στην Τσέμνιτσερ μια σπουδαία νίκη επί της Μπάγερν με 85-83.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι είχε διψήφια διαφορά πόντων υπέρ της στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-71), ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο χαλάρωσε και το πλήρωσε με τον χειρότερο τρόπο, καθώς με το σκορ στο 82-83, οι γηπεδούχοι βρήκαν τρίποντο, στο οποίο ο Τζόνσον ευστόχησε και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Για την Μπάγερν, κορυφαίοι ήταν οι Ρέινολντς (19π.) και Μπαμπ (17π., 5κλ.) ενώ για τους νικητές ο Θόρντον είχε 21 πόντους με 11 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 46-45, 59-71, 85-83