Ο Γουεμπανιάμα το θέαμα, η Μονακό την ουσία (videos)

2023-04-02T21:11:56+00:00 2023-04-02T22:19:31+00:00.

02/Apr/23 21:11

mike-james-bayern-monaco-as-monaco-euroleague

H Moνακό επιβλήθηκε της Μετροπολιτάν του Βίκτορ Γουεμπανιάμα (87-68), ενώ η Βιλερμπάν νίκησε την Ρουάν (96-78).

Η Μονακό, χάρις σε ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, νίκησε την Μετροπολιτάν του Βίκτορ Γουεμπανιάμα, 87-68, για την 27η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Με τον Ελί Οκόμπο να πρωταγωνιστεί (21π., 4ασ/), σε αντίθεση με τον Μάικ Τζέιμς που είχε μόλις 5 πόντους με 1/11 σουτ (1/5δίπ., 0/6τρίπ., 3/3β.) αλλά και 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ μεταξύ άλλων σε 25 λεπτά, οι Μονεγάσκοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 21-5, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Από πλευράς φιλοξενούμενων εκπληκτικός ήταν ο Τρεμόντ Ουότερς με 31 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Γουεμπανιάμα ”άγγιξε” το double-double με 8 πόντους και 14 ριμπάουντ. Η Μετροπολιτάν ”έπεσε” στο 18-9.

Για την 33η στροφή της Ευρωλίγκα, η Μονακό έχει δύσκολο έργο απέναντι στην φορμαρισμένη Παρτιζάν, εντός έδρας (7/4, 22:00).

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 40-37, 62-54, 87-68

Στο ρελαντί η Βιλερμπάν

Η Βιλερμπάν δεν αντιμετώπισε καμία δυσκολία απέναντι στην Ρουάν, φτάνοντας στην νίκη με 96-78. Χάρις σε αυτή την νίκη η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ έφτασε τις 7 σερί νίκες βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 16-9.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Νάντο Ντε Κολό με 19 πόντους και 3 ριμπάουντ, όπως και ο Ντι Μποστ έχοντας 15 πόντους και 3 ασίστ.

Για τους ηττημένους, που υποχώρησαν στο 14-13, ξεχώρισε ο πρώην παίκτης της Λάρισας (2021-22), Στεφάν Μούντι με 17 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Η Βιλερμπάν ταξιδεύει στην Ισπανία για να αντιμετωπίσει την Μπασκόνια (6/4, 22:00), στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 30-25, 53-43, 81-61, 96-78