Εφές: “Καθάρισε” τη Γαλατασαράι στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος

2020-09-26T18:32:39+00:00 2020-09-26T18:47:05+00:00.

26/Sep/20 18:32

Η Εφές χρειάστηκε ένα σαρωτικό τέταρτο δεκάλεπτο για να κερδίσει τη Γαλατασαράι στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος (56-80).

Με το ”δεξί” ξεκίνησε την φετινή της περιπέτεια στο πρωτάθλημα Τουρκίας η Εφές. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν νίκησε με 56-80 την Γαλατασαράι, στη πρώτη αγωνιστική.

Η αναμέτρηση δεν είχε καμία σχέση με το +24 του τελικού σκορ. Στο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι πάλεψαν στα ίσια τους πρωταθλητές, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο 31-35.

Ακόμα και το +10 που είχε δημιουργηθεί στο 30΄(42-52) δεν έμοιαζε απόλυτα σίγουρο για την Εφές, όλα όμως τελείωσαν στην τέταρτη περίοδο, εκεί όπου με επιμέρους 14-28 οι νικητές έφτασαν στην εύκολη επικράτηση.

Δείτε με ποιον τρόπο κέρδισαν Φενέρ και Μπούρσασπορ

Κορυφαίος για την Αναντολού ο Σερτάκ Σανλί με 18 πόντους- 9 ριμπάουντ, με τον Κρούνοσλαβ Σιμόν να προσθέτει 12-5, τον Βασίλιε Μίτσιτς 11 με 6 ασίστ και τον Μπράιαντ Ντάνστον 10. Για την Γαλατά, εξαιρετικός ήταν ο Ντάριλ Μέικον με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 31-35, 42-52, 56-80