Φενέρ: Ματσάρα και νίκη κόντρα στην Τουρκ Τέλεκομ για το 8-0

2020-11-14T15:23:48+00:00 2020-11-14T15:47:40+00:00.

14/Nov/20 15:23

Η Φενέρ πήρε μία δραματική νίκη στην έδρα της Τουρκ Τέλεκομ, παραμένοντας πρώτη και αήττητη στην Τουρκία.

Στο 8-0 ανέβηκε η Φενέρ για το πρωτάθλημα της Τουρκίας, καθώς κέρδισε την Τουρκ Τέλεκομ (6-2) με 81-82, σε ένα συναρπαστικό ματς.

Οι γηπεοδούχοι είχαν τον έλεγχο του ματς για 20′ (43-36), με τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν στην τρίτη περίοδο με επιμέρους 17-26 για το 60-62. Το ματς έγινε ντέρμπι με τα όλα του στο φινάλε, με τον Βέσελι μάλιστα να αποβάλλεται στην τέταρτη περίοδο με 2 απανωτές τεχνικές ποινές για διαμαρτυρία.

Ο Ένις με τρίποντο έκανε το 81-79 στο -43”, με τον Μπράουν να ”απαντάει” με τον ίδιο τρόπο για το 81-82. Ο Ένις αστόχησε σε δίποντο, ο Ουίλτζερ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά πάτησε γραμμή.

Τα λάθη δεν τελείωσαν εκεί, με τον Σπάχι να μην κάνει έγκαιρά την επαναφορά (στο -4′), παράβαση που έδωσε την ευκαιρία στην Τουρκ να πάρει τη νίκη. Ο Ένις όμως ήταν ο μοιραίος του ματς, με το τρίποντο στην εκπνοή να βρίσκει σίδερο, για την νίκη της Φενέρ.

Ο Μπράουν ήταν εξαιρετικός για τους νικητές με 16 πόντους-5 ριμπάουντ-6 ασίστ, ο Έντι είχε 14 πόντους-7 ριμπάουντ, με τους Πιερ-Ντουβερίογλου να προσθέτουν από 11. Για την Τουρκ Τέλεκομ, προσπάθησαν με 20 πόντους-8 ριμπάουντ-4 ασίστ ο Ντέκερ, με 18-3-2 ο Ουίλτζερ και με 16 ο Ένις.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 43-36, 60-62, 81-82