Τουρκία: Ήττα ΚΑΙ στο πρωτάθλημα η Φενέρ – Ασταμάτητη η Εφές

2020-12-01T23:52:37+00:00 2020-12-02T00:12:48+00:00.

01/Dec/20 23:52

Η Εφές συνεχίζει ακάθεκτη και στο τουρκικό πρωτάθλημα, ενώ η Φενέρ γνώρισε την πρώτη της ήττα εντός των συνόρων.

Η Αναντολού Εφές επικράτησε και της Καρσίγιακα με 74-61, συνεχίζοντας ακάθεκτη την πορεία της στο τουρκικό πρωτάθλημα, του οποίοι ηγείται με ρεκόρ 9-0.

Από την δεύτερη περίοδο και μετά η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δεν είχε αντίπαλο και έφτασε έτσι με άνεση στην τελική επικράτηση με +13.

Οι Κρις Σίνγκλετον (19π., 6ρ.) και Αντριέν Μοερμάν (12π., 10ρ.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Επόμενη αντίπαλος για την Εφές θα είναι η Μπασκόνια, την οποία θα υποδεχθεί την Παρασκευή στην Πόλη (4/12, 18:30).

Δεκάλεπτα: 21-15, 38-23, 58-44, 74-61

Η Φενέρ από την άλλη ηττήθηκε στην παράταση με 93-91 και από την Μπουγιουκτσεκμετσέ και υποχώρησε στο 9-1.

Ο Μπράουν έχασε την ευκαιρία να δώσει στην Φενέρ τη νίκη στην κανονική διάρκεια και στον εξτρά χρόνο οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις, φτάνοντας έτσι στην μεγάλη επικράτηση.

Ο Καρβέλ Άντερσον (25π.) και ο Μάθιου Φάρελ (21π., 7ασ.) έκαναν τη διαφορά και οδήγησαν εκ του ασφαλούς την ομάδα τους στην επικράτηση, ενώ από την άλλη οι Λορέντζο οι Μπράουν (21π.) και Τζάρελ Έντι (17π.) δεν ήταν αρκετοί.

Η Φενέρ πλέον πρέπει να μαζέψει τα κομμάτια της και να ετοιμαστεί για την πολύ σημαντική αναμέτρηση με την Ζενίτ για στη Ρωσία για την Ευρωλίγκα (3/12, 19:00)

Δεκάλεπτα: 28-29, 47-49, 70-67, 82-82, 93-91 (παρ.)