Εφές: Ο σπουδαίος Μίσιτς “καθάρισε” το ντέρμπι με Φενέρ! (video)

2022-01-30T17:57:55+00:00 2022-01-30T19:43:38+00:00.

30/Jan/22 17:57

vasilije micic anadolu efes

Με τον Βασίλιε Μίσιτς σε μεγάλη βραδιά και ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο η Αναντολού Εφές πανηγύρισε τη νίκη στο ντέρμπι του Πρωταθλήματος κόντρα στη Φενέρ με 91-71.

Οι γηπεδούχοι που δεν είχαν διαθέσιμο τον Εργκίν Αταμάν ήταν καλύτεροι από το πρώτο δεκάλεπτο και μετά και παρά το come back της Φενέρ στην τρίτη περίοδο, ένα επιμέρους σκορ 12-3 και ο εξαιρετικός Μίσιτς στο τέταρτο δεκάλεπτο έκριναν το ντέρμπι και έγειραν την πλάστιγγα στην πλευρά της Εφές η οποία πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη με 91-71.

Πλέον με αυτή τη νίκη η Εφές πλησίασε με ρεκόρ14-4 ακόμα περισσότερο την πρωτοπόρο Φενέρ η οποία μετράει στην εγχώρια λίγκα 15 νίκες και 4 ήττες.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν φυσικά ο Σέρβος γκαρντ με 26 πόντους, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ο Μπομπουά με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Σίνγκλετον με 9 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Πλάις με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Λάρκιν είχε 6 πόντους, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά ο Χένρι ήταν ο καλύτερος με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ και είχε για συμπαραστάτη του τον Γκούντουριτς με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Πλέον η Εφές ετοιμάζεται για τη διπλή αγωνιστική της Ευρωλίγκα να αντιμετωπίσει εκτός έδρας την ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη (2/2) και να υποδεχθεί τη Βιλερμπάν (4/2), ενώ η Φενέρ φιλοξενεί επίσης τη γαλλική ομάδα (1/2) και στη συνέχεια ταξιδεύει για ένα σπουδαίο ματς στο Μιλάνο.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 47-41, 66-63, 91-71

Γερμανία: Με Ζουσμάν διπλό στο Πρωτάθλημα η Άλμπα – Εύκολα η Μπάγερν

Σε τροχιά τετράδας στο Πρωτάθλημα Γερμανίας έμεινε η Άλμπα Βερολίνου κερδίζοντας εκτός έδρας τη Βούρζμπουργκ με 82-70 και με επιμέρους σκορ 32-15 στο τέταρτο δεκάλεπτο έχοντας για MVP τον Ζουσμάν με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, τον Ολίντε με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ και τον Μπλατ με 8 πόντους και 5 ασίστ.

Πλέον η γερμανική ομάδα ετοιμάζεται για τη “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκα όπου και θα αντιμετωπίσει αρχικά στο Βερολίνο την Ούνικς (2/2) και στη συνέχεια την ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη στη Μόσχα (4/2).

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 40-38, 65-50, 70-82.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Μπάγερν “διέλυσε” εντός έδρας με 83-60 την Μπαϊρόιτ και έπιασε την πρωτοπόρο Βόννη στην κορυφή της βαθμολογίας με 14 νίκες.

Καλύτεροι για την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι ήταν ο Τόμας με 21 πόντους, ο Γιάραμαζ με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Τζορτζ με 5 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Οι Βαυαροί επικεντρώνονται από εδώ και πέρα στην Ευρωλίγκα όπου και θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας την Μπαρτσελόνα (1/2) και εντός έδρας τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (3/2) του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 39-33, 62-48, 83-60