Εφές: Πήρε το ντέρμπι με Μίσιτς!

2019-10-07T20:45:04+00:00 2019-10-07T20:51:05+00:00.

07/Oct/19 20:45

Η Εφές πέρασε με νίκη από την έδρα της Μπεσίκτας (68-80) για να κάνει το 2/2 στην τουρκική λίγκα, με κορυφαίο τον Βασίλιε Μίσιτς.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν προχώρησε με νίκη στην BSL, μετά την ήττα από την Μπαρτσελόνα και πριν στραφεί στην αναμέτρηση με την Άλμπα στην Πόλη (11/10 20:30) για τη δεύτερη στροφή στην Ευρωλίγκα, ανατρέποντας την εις βάρος της κατάσταση που είχε διαμορφωθεί στην πρώτη περίοδο (24-17).

Η συνέχεια ανήκε στους πρωταθλητές Τουρκίας, οι οποίοι αφού μείωσαν την απόσταση ως το ημίχρονο (43-41), κυριάρχησαν στο δεύτερο 20λεπτο (11-19 και 14-20 στα δύο δεκάλεπτα αντίστοιχα) πήραν τη νίκη έχοντας “διπλό” τον Μίσιτς (15π., 12ασ.), με 15π. τον Πίτερς ενώ ακολούθησαν οι Τουντσέρ (12π.), Σίνγκλετον (11π., 6ριμπ.) και Σίμον (10π.).

Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς που θα αναμετρηθεί την επόμενη εβδομάδα με τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία (15/10, 19:30) για την πρεμιέρα των ομίλων του BCL, ο ΜακΚίσιτς είχε 22π., όντας ο μοναδικός διψήφιος, με τον πρώην παίκτη της ΑΕΚ, Τζόρνταν Θίοντορ να μετρά 7 πόντους και 9 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 24-17, 43-41, 54-60, 68-80