Παναθηναϊκός: Το “κακό” τέταρτο δεκάλεπτο που τον… πρόδωσε με τη Μπαρτσελόνα

2020-02-22T17:35:39+00:00 2020-02-22T17:35:39+00:00.

22/Feb/20 17:35

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ, με το τέταρτο δεκάλεπτο να ”καίει” την ομάδα του Ρικ Πιτίνο. Τί γίνεται φέτος στα τελευταία λεπτά; Κανόνας ή εξαίρεση το ματς με τους Ισπανούς;

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίουinfo@eurohoops.net

Αν και ήταν καλύτερος για 32′, ο Παναθηναϊκός δεν άντεξε στον ρυθμό της Μπαρτσελόνα και γνώρισε την ήττα με 81-92, για την 25η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Αυτή μάλιστα ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη των Ισπανών στο ΟΑΚΑ μετά από 5 χρόνια.

Το επιμέρους 12-25 στα τελευταία 10′ ήταν αυτό που ουσιαστικά στοίχισε στον Παναθηναϊκό. Η ”ήττα” στη τέταρτη περίοδο δεν είναι κάτι σπάνιο για τους φετινούς ”πράσινους”, μιας και το δεκάλεπτο αυτό είναι παραδοσιακά το χειρότερό τους, κάτι που έθιξε σε δηλώσεις του μετά το ματς και ο Τζίμερ Φρεντέτ:

“Έπαιξαν καλύτερα στην τετάρτη περίοδο. Πρέπει να βελτιωθούμε σε αυτό το κομμάτι. Πρέπει να δουλέψουμε και να βελτιωθούμε”

Μετά από 25 ματς, η ομάδα του Ρικ Πιτίνο βρίσκεται αθροιστικά στα μείον στο τελευταίο δεκάλεπτο με -38 πόντους, αλλά και στο δεύτερο με -13! Από εκεί και πέρα, στα συν βρίσκεται σε πρώτο με 48 και τρίτο με 53, ενώ η δεύτερη περίοδος θα ήταν επίσης θετική, αν δεν μεσολαβούσαν οι διαφορές των 15 και 13 πόντων αντίστοιχα κόντρα σε Ερυθρό Αστέρα (εκτός) και Ζενίτ (εντός).

Αναλυτικά οι διαφορές με τους αντιπάλους:

Πρώτο δεκάλεπτο Δεύτερο δεκάλεπτο Τρίτο δεκάλεπτο Τέταρτο δεκάλεπτο Πρώτη παράταση Δεύτερη παράταση
Παναθηναϊκός 2019/20 +48 -13 +53 -38 +10 -1