Μπόλντγουϊν: Το μοιραίο αμυντικό λάθος στο Τελ Αβίβ που θύμισε… ΟΑΚΑ και Παναθηναϊκό – Η παραδοχή του (videos)

2020-02-28T10:00:31+00:00 2020-02-28T04:14:50+00:00.

28/Feb/20 10:00

baldwin_maccabi_olympiacos

Ο Ουέιντ Μπάλντγουϊν δημιούργησε ανισορροπία στην άμυνα του Ολυμπιακού στην τελευταία φάση με τη Μακάμπι και το Eurohoops θυμάται πότε άλλοτε είχε παραδεχθεί το… λάθος του σε κρίσιμη φάση!

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίουinfo@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε 10” μακριά από μία τεράστια νίκη μέσα στο Τελ Αβίβ, όμως ο Σκότι Ουίλμπεκιν είχε αντίθετη άποψη και με ένα φοβερό τρίποντο για το 71-70, χάρισε τη νίκη στη Μακάμπι.

Η άμυνα των ”ερυθρολεύκων” ήταν εξαιρετική στη τέταρτη περίοδο, όμως μία φάση αρκούσε στο τέλος για να χαλάσει ό,τι είχε ”χτιστεί” νωρίτερα. Με το σκορ στο 68-70, ο κορυφαίος της αναμέτρησης και της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου, Ουίλμπεκιν, ”πυροβόλησε” από τα 6,75μ., μετά από λάθος επιλογή του Ουέιντ Μπόλντγουϊν να δώσει βοήθεια στον Τάιλερ Ντόρσεϊ. Ο τελευταίος πάσαρε στον αμαρκάριστο συμπαίκτη του και τα υπόλοιπα είναι ιστορία.

Μετά τον αγώνα, ο Αμερικανός γκαρντ του Ολυμπιακού, ο οποίος κατ’ άλλα ήταν εξαιρετικός με 13 πόντους (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/6 βολές), 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 27:25′ (δεύτερη κορυφαία επιθετικά εμφάνισή του), σχολίασε με…. απολογητικό ύφος πως ήταν λάθος του η άμυνα στην επίμαχη φάση, κάτι που δεν θα ξανασυμβεί από τη πλευρά του.

”Στο τέλος έκανα λάθος στην άμυνα. Παίζουμε jump to the ball, αλλά εγώ υπερέβαλα και έδωσε την ευκαιρία να σουτάρει. Ο Ουίλμπεκιν είναι πολύ καλός παίκτης. Δε θα ξανακάνω αυτό το λάθος”.

Θύμισε… ΟΑΚΑ!

papagiannis_baldwin

Αυτή δεν είναι η πρώτη φορά, που ο Μπόλντγουϊν έχει παραδεχθεί δημόσια ότι έχει χειριστεί λάθος μία παρόμοια κατάσταση. Στις 6/12/19, ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ για την 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, με τους ”πράσινους” να παίρνουν τη νίκη με 99-93 και τον Ταϊρίς Ράις να κάνει πράγματα και θαύματα με 41 πόντους!

Τίποτα από αυτά δεν θα είχε γίνει, αν ο Γιώργος Παπαγιάννης (5 πόντοι, 8 ριμπάουντ) δεν είχε βάλει το καλάθι που έστειλε το ντέρμπι στη παράταση. Συγκεκριμένα, 3,4” πριν τη συμπλήρωση των 40′ και με το σκορ στο 84-86, ο ψηλός του Παναθηναϊκού πήρε τη μπάλα κοντά στη ρακέτα και ευστόχησε σε λέι απ, για να στείλει το ματς στην έξτρα περίοδο.

Προσωπικός αντίπαλος μετά τις αλλαγές στην άμυνα ο Μπόλντγουϊν, με τον ”ερυθρόλευκο” παίκτη να μην κάνει φάουλ στον Παπαγιάννη και το φινάλε να μην τον δικαιώνει για την απόφασή του να προσπαθήσει να παίξει ”καθαρή” άμυνα. Στο Eurohoops, είχε σχολιάσει τότε πως ήταν λάθος του να μην ρισκάρει τις βολές του σέντερ.

”Σίγουρα έπρεπε να κάνω φάουλ στον σέντερ τους. Να τον αναγκάσω να κερδίσει το παιχνίδι για την ομάδα του από τη γραμμή των βολών. Δεν το έκανα. Έβαλε το καλάθι και το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Σίγουρα θα έκανα φάουλ…”