Ολυμπιακός: Το τέταρτο 80+ παθητικό τον “έκαψε” για δεύτερη φορά, στην αναζήτηση ενός… σουτ

11/Jan/24 17:26 January 11, 2024

gadamopoulos

11/Jan/24 17:26

olympiacos-bartzokas

Ο Ολυμπιακός διαθέτει την κορυφαία άμυνα στη φετινή Ευρωλίγκα και στη Βαρκελώνη δέχθηκε μόλις για τέταρτη φορά σε 20 αγώνες περισσότερους από 80π.. Η επίδοση στις νίκες και τις ήττες και η απορία για το αν τον “πληγώνει” περισσότερο η συχνή επιθετική δυστοκία.

Του Γιώργου Αδαμόπουλου / info@eurohoops.net

Δεν είναι ακριβώς αν το «ποτήρι» είναι μισογεμάτο ή μισοάδειο. Τα «μαθηματικά» του Ολυμπιακού στη φετινή Ευρωλίγκα μοιάζουν από μόνα τους ακραία, σε ό,τι αφορά στο σκορ και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Οι «ερυθρόλευκοι» είναι μεν η κορυφαία άμυνα στη διοργάνωση, καθώς δέχονται κατά μέσο όρο 73,85 πόντους ανά αγώνα, ωστόσο στην επίθεση πετυχαίνουν 77,4π. και είναι… 17οι, μπροστά μόνο από την ουραγό Άλμπα Βερολίνου (75,3π.)! Η «ανάγνωση» για το ρεκόρ 11-9 της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν είναι εύκολη.

Μάλλον αυτή η απορία τέθηκε και το βράδυ της Τετάρτης (10/1) στη Βαρκελώνη, όπου οι πρωταθλητές Ελλάδας ηττήθηκαν από τη Μπαρτσελόνα με 86-78. Ο Ολυμπιακός δέχθηκε μόλις για τέταρτη φορά περισσότερους από 80π. σε 20 ματς στη σεζόν και οι 31π. παθητικό στην τρίτη περίοδο τον έφεραν σε δύσκολη θέση.

Η… πλευρά της «πληγής»

Η αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο τού πρόσφερε ευκαιρίες ισοφάρισης μετά το 79-76 του 36΄, όμως στα τελευταία 4:19 οι φιλοξενούμενοι είχαν μόλις 1/8 σουτ, εντείνοντας το μελαγχολικό δίλημμα. Έχασαν από την άμυνα ή, τελικά από την επίθεση; Ο κόουτς Μπαρτζώκας επισήμανε και τις δύο συνθήκες, αλλά ίσως και ο ίδιος να μην έχει απλή απάντηση.

Η ομάδα του επιβεβαιώνει το αμυντικό DNA της με το Νο1 στη διοργάνωση και έχει επιτρέψει 80+ πόντους μόνο στη Μπάρτσα, στην Παρτιζάν, τον Ερυθρό Αστέρα και τη Μονακό. Από αυτά τα τέσσερα παιχνίδια, ηττήθηκε μόνο στην Καταλονία και το Μονακό, καθώς εντός έδρας ήταν «αναίμακτοι» οι 85π. στην κανονική διάρκεια – και 94 στην παράταση – από την Παρτιζάν και οι 83 από τον Αστέρα, νικώντας και τις δύο ομάδες του Βελιγραδίου.

Οι Πειραιώτες δείχνουν γενικά μία σταθερότητα στο αμυντικό κομμάτι, αφού στις εννέα ήττες τους δέχονται κατά μ.ό. 75,1π. και στις 11 νίκες τους επιτρέπουν 72,1π. στους αντιπάλους τους. Είναι χαρακτηριστικό ότι ακόμη και από τις τέσσερις καλύτερες αμυντικές επιδόσεις τους, έχουν χάσει τρεις φορές. Ο Ολυμπιακός νίκησε με 94-67 στο Βερολίνο, όμως έφυγε χωρίς νίκη από Μιλάνο και Μπολόνια, όπου δέχθηκε 65 και 69π., αλλά και από το ΣΕΦ κόντρα στη Βαλένθια, χάνοντας με 63-56…