Κέντρικ Ναν: All-Time ρεκόρ διπόντων για τον Παναθηναϊκό σε ματς Ευρωλίγκας

2024-02-10T14:05:30+00:00 2024-02-10T14:05:30+00:00.

10/Feb/24 14:05

nunn

Ο Κέντρικ Ναν ήταν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού στη μεγάλη νίκη κόντρα στην Φενέρ, με μία εμφάνιση γεμάτη ρεκόρ στην ιστορία της ομάδας.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στην έκτη σερί εντός έδρας νίκη του, μετά το 74-63 στο ΟΑΚΑ το βράδυ της Παρασκευής (9/2), για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι πράσινοι ανέβηκαν στο 16-10 της βαθμολογίας και στην τρίτη θέση, καθώς έχει το πάνω χέρι στην ισοβαθμία με τις Μονακό και Βίρτους, που έχουν το ίδιο ρεκόρ.

Ο Κέντρικ Ναν βγήκε ξανά μπροστά για την ομάδα του ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της. Και ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, στην έκτη ”20άρα” του φέτος.

Σε 35:45 λεπτά συμμετοχής, ο 28χρονος αστέρας μέτρησε 23 πόντους με 10/22 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές. Είχε, επίσης, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ, 11 PIR.

Με τα 25 σουτ που πήρε (22+3), ο Ναν ισοφάρισε έτσι στην κορυφαία επίδοση από παίκτη του Παναθηναϊκού στην Ευρωλίγκα. Την δική του επίδοση.

Στις 3/1/23, στην ήττα από τη Μπασκόνια  με 75-73, ο Ναν είχε 25 πόντους με 25 σουτ. Χρειάστηκε 15 δίποντα (8 εύστοχα) και 10 τρίποντα (3 εύστοχα) σε 35 λεπτά.

Για να μιλήσουν τα μαθηματικά, ο Ναν ήταν υπεύθυνος για το 39,68% των συνολικών σουτ που πήρε η ομάδα του. Οι υπόλοιποι επτά που πήραν έστω και ένα σουτ είχαν 18/38.

Στην σύγχρονη εποχή της λίγκας (2000-), κανείς άλλος ”πράσινος” δεν έχει επιχειρήσει 25+ σουτ σε έναν αγώνα. Ο Ντουέιν Μπέικον είχε 8/24 σουτ στην Βαλένθια (94-91) στις 13/12/22 (παράταση).

Παράταση είχε και η νίκη επί του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ (99-93) στις 6/12/19), όταν ο Ταϊρίς Ράις έκανε ρεκόρ στην ιστορία του Παναθηναϊκού με 41 πόντους. Ο Αμερικανός γκαντ είχε  13/23 σουτ.

Πάντως, έκανε και ένα ακόμα All-Time ρεκόρ στην ιστορία της ομάδας, όσον αφορά τα δίποντα που επιχείρησε. Μέχρι το βράδυ της Παρασκευής (9/2), το ρεκόρ ήταν οι 17 προσπάθειες των Ντουέιν Μπέικον, Νικ Καλάθη και Μάικ Μπατίστ.

O Μπέικον είχε 17 δίποντα στις 2/12/22 κόντρα στη Ζαλγκίρις (7/17), ο Καλάθης κόντρα στην Αρμάνι (δις) στις 21/12/18 και 22/3/19 (9/17 και 12/17) και ο Μπατίστ κόντρα στη Ρίτας στις 10/1/11 (11/17), στην ΤΣΣΚΑ στις 8/5/05 (10/17).

• Ντουέιν Μπέικον (7/17 δίποντα) – Ζαλγκίρις Κάουνας (22/12/22)
  • Νικ Καλάθης (12/17 δίποντα) – Αρμάνι Μιλάνο (22/3/19)
  • Νικ Καλάθης (9/17 δίποντα) – Αρμάνι Μιλάνο (21/12/18)
  • Μάικ Μπατίστ (11/17 δίποντα) – Λιέτουβος Ρίτας (19/1/11)
  • Μάικ Μπατίστ (10/17 δίποντα) – ΤΣΣΚΑ Μόσχας (8/5/05)

Τα 22 δίποντα του Ναν είναι πλέον και η δεύτερη All-Time επίδοση στην Ευρωλίγκα. 22 είχαν οι Ντέιβιντ Άντερσεν (10/22 στις 15/1/03 με τη Σλασκ) και Ντίνο Ράντζα (14/22 στις 21/12/00 με τον Ολυμπιακό). Η κορυφή ανήκει στον Καμπάλα Κάσπαρς με 18/28 (30/10/02 με την Εφές).

Μετά από 20 συμμετοχές, ο Ναν μετράει 14,4 πόντους με 81/181 δίποντα, 27/85 τρίποντα και το απίστευτο 45/45 στις βολές. Έχει, δηλαδή, κατά μέσο όρο 13,3 σουτ. Μιλάμε για την δεύτερη μεγαλύτερη επίδοση στην ιστορία των πράσινων.

O Μάικ Τζέιμς της σεζόν 2017/18 είχε 13,08 σουτ/ματς (75/157), σε 12 όμως συμμετοχές. Η κορυφή ανήκει στον Ντουέιν Μπέικον από την σεζόν 2022/23 με 389 σουτ (150 εύστοχα) σε 27 ματς. Μιλάμε για 14,4 σουτ σε κάθε παιχνίδι.

Αταμάν στο Eurohoops Show: “Υψωμένες γροθιές στο ΟΑΚΑ, υψωμένες γροθιές στο Βερολίνο” (video)

Κουτλουάι στο Eurohoops Show: “Αν μπορούσα να πάρω κάποιον από τον Παναθηναϊκό, θα ήταν ο Λεσόρ” (video)

Λεσόρ με τσαμπουκά και σεβασμό για το παιχνίδι: “Το λιγότερο που μπορώ να κάνω είναι να τα δίνω όλα για την ομάδα”

Ναν: Το ‘πε και το ‘κανε – Υποχρέωσε τη Φενέρ σε ήττα!