2015-01-10T17:25:59+00:00 2015-05-23T17:13:02+00:00.

10/Jan/15 17:25

Του Πάνου Κατσιρούρμπα/ info@eurohoops.net

Ο “μεγεθυντικός φακός” επιστρέφει! Μετά από μια σπουδαία δεύτερη εβδομάδα δράσης στο τοπ-16, εδώ θα διαβάσετε με αμιγώς μπασκετική ματιά και προσέγγιση όλα όσα συνέβησαν και αξίζουν αναφοράς, με συγκεκριμένη στόχευση σε επιλεγμένα παιχνίδια, αλλά και απόψεις για όλα τα υπόλοιπα.

Μακάμπι- Ερυθρός Αστέρας

Η Μακάμπι μπήκε στο παρκέ με 2 ξεκάθαρους στόχους απέναντι στη Σερβική ομάδα. Ο 1ος ήταν να βγάλει εκτός παιχνιδιού τον Μαριάνοβιτς και ο 2ος ήταν να τρέχει σε κάθε ευκαιρία στο γήπεδο για να μη πέσει στην άμυνα μέγγενη των Σέρβων στο 5 εναντίον 5.

Το 1ο στόχο της τον πέτυχε με μια ιδιαιτερότητα. Δεν πήγε να βγάλει εκτός παιχνιδιού τον Μαριάνοβιτς αλλά πήγε να χτυπήσει απευθείας επάνω του. Με την χρησιμοποίηση του Σχορτσανίτη πάτησε από τις πρώτες κιόλας επιθέσεις τη μπάλα στο ζωγραφιστό και αποκόμισε κέρδη. Ο Σοφοκλής σκόραρε 8 γρήγορους πόντους, προκαλώντας φθορά αγωνιστική αλλά και ψυχολογική στο Σέρβο γίγαντα. Στο αμυντικό κομμάτι η Μακάμπι δεν εμπόδισε τις πάσες στη ρακέτα αλλά έστελνε αμέσως πολύ επιθετική βοήθεια κυρίως από την αδύνατη πλευρά αναγκάζοντας τον Μαριάνοβιτς να εκτελέσει κάτω από δύσκολες συνθήκες η να πασάρει.

Στο 2ο κομμάτι που ήταν πολύ σημαντικό για τη Μακάμπι έπαιξε ρόλο η άμυνα της αλλά και οι παίχτες που έχει από το 1 έως το 4. Οι Ισραηλινοί ρισκάραν και επιχείρησαν να κλέψουν μπάλες, ειδικότερα σε πάσες μεγάλης απόστασης και αυτό το κατάφεραν. Έκαναν 11 κλεψίματα από τα οποία τα 8 ήταν στο 1ο ημίχρονο και οδήγησαν σε αιφνιδιασμούς. Χαρακτηριστικό είναι ότι στο 1ο ημίχρονο οι πόντοι από αιφνιδιασμό ήταν 17-2. Επίσης η Μακάμπι προσπαθούσε να πατήσει το γκάζι από το αμυντικό ριμπάουντ για να μην αφήσει την άμυνα να οργανωθεί και ξεκίναγε τα plays της αρκετά νωρίς στην κατοχή. Σε αυτό παίζει μεγάλο ρόλο και το διάβασμα που έχει η Μακάμπι στις θέσεις γκαρντ και φόργουορντ μιας και όλοι μπορούν να τρέξουν το γήπεδο, να ξεκινήσουν τα plays και να διαβάσουν καλά το παιχνίδι.

Οι Σέρβοι μπόρεσαν να κοντρολάρουν τον ρυθμό μόνο στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου στο οποίο για ένα 6λεπτο έκλεισαν βελτίωσαν την τρανζίσιον άμυνα τους, ανάγκασαν τη Μακάμπι να πάει σε σετ παιχνίδι βγάζοντας όλες τις αδυναμίες της στο παρκέ. Με τον Κάλινιτς πρωτεργάτη με κλεψίματα, καλό επιθετικό τρανζίσιον αλλά και εύστοχο από τη περιφέρεια οι Σέρβοι πέρασαν μπροστά. Για τη Μακάμπι είχε τεράστια σημασία η προστασία της ρακέτας με το ρίσκο των αρκετών ελεύθερων σουτ. Οι Σέρβοι επιχείρησαν 29 σουτ 3 πόντων τη στιγμή που έχουν το πιο αποτελεσματικό παίχτη ρακέτας.

Η Μακάμπι από εκείνο το σημείο και με άξονα πάλι το Σοφοκλή πέρασε μπροστά. Καταπληκτικό παιχνίδι στο 2ο ημίχρονο έκανε και ο Οχαγιόν που τρύπαγε με τις διεισδύσεις του τη Σέρβική άμυνα ενώ είχε και εξαιρετικές πάσες πάνω στα σκριν στους ελεύθερους παίχτες. Φανταστικό παιχνίδι έκανε και ο Ραντλ που από ένα σημείο και μετά τα έκανε όλα. Έπαιξε σπουδαία άμυνα κέρδισε πολλές μάχες στις 2 ρακέτες και ήταν εξαιρετικός και στο επιθετικό κομμάτι και στην εκτέλεση και στη δημιουργία. Συνολικά μπορούμε να πούμε ότι η Μακάμπι πέτυχε τη στοχοποίηση της στο παιχνίδι και δικαίως πήρε μια μεγάλη νίκη απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα που ναι μεν είχε πολλές 2ες ευκαιρίες και περισσότερες κατοχές αλλά δεν μπόρεσε να πάρει πλεονέκτημα από αυτές.

Οι Σέρβοι χάνουν 2ο σερί παιχνίδι από την κακή άμυνά τους στο τρανζίσιον, σημείο που ήταν πολύ δυνατοί στη 1η φάση και πρέπει να αναζητηθούν λύσεις από το προπονητικό τιμ.

ΜπαρτσελόναΠαναθηναϊκός

Μεγάλο και κλασσικό παιχνίδι έγινε στη Βαρκελώνη ανάμεσα στη Μπαρτσελόνα και τον Παναθηναϊκό. Οι Καταλανοί πήραν στο τέλος τη μεγάλη νίκη και απέφυγαν τη 2 συνεχόμενη ήττα τους. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να έχει σαν βασικό στόχο να περιορίσει το παιχνίδι του Τόμιτς μέσα στη ρακέτα ειδικά στο κομμάτι τροφοδοσίας και εκτέλεσης. Οι πράσινοι διάλεξαν προσωπικό μαρκάρισμα με τον Διαμαντίδη να μαρκάρει τον πιο αδύνατο εκτελεστικά κρίκο στη 5αδα της Μπαρτσελόνα που στο ξεκίνημα ήταν ο Σατοράνσκι. Όταν η πάλα έφευγε από τα χέρια του Τσέχου ο Διαμαντίδης είχε το ρόλο λίμπερο στη ρακέτα με σκοπό να δίνει βοήθεια όπου χρειαστεί. Ο Σατοράνσκι δεν πήρε προσπάθειες και ουσιαστικά η Μπάρτσα στην επίθεση έπαιζε ένα παιχνίδι 4 εναντίον 5.

Οι Καταλανοί επιθετικά είχαν μπλοκάρει ενώ και στην άμυνα τους εμφάνιζαν τα γνωστά προβλήματα με την σόφτ γραμμή ψηλών με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να βρίσκει τρόπο να περνάει τη μπάλα μέσα στη ρακέτα. Αποδοτικότατο ήταν και το κομμάτι του πικ εν ρολ παιχνιδιού, αφού είτε με μια πάσα σκαλοπάτι από τον σέντερ, είτε με απευθείας πάσα από το δημιουργό οι πράσινοι έβγαλαν αρκετά ελεύθερα σουτ που στο 1ο κομμάτι του παιχνιδιού ευστόχησαν.

Όλα άλλαξαν από την ώρα που πέρασε στο γήπεδο ο Μαρσελίνιο ο οποίος αρχικά άπλωσε πολύ καλύτερα το παιχνίδι της ομάδας του. οι Καταλανοί άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματα τους με τα πολλά σκριν μακριά από τη μπάλα και τα fake σκριν και βρήκαν κάποια ελεύθερα σουτ από τα φτερά τους με αποτέλεσμα να τελειώσουν το 1ο ημίχρονο με 10-0 σερί.

Κάπως έτσι ξεκίνησε και το 2ο ημίχρονο αλλά με διαφορετικό πρωταγωνιστή και το σχέδιο του Παναθηναϊκού στο αμυντικό κομμάτι να καταστρέφεται. Οι πράσινοι συνέχισαν να αντιμετωπίζουν παθητικά τα σκριν στη μπάλα με τον Διαμαντίδη να περνάει πίσω από τον αμυντικό και τον ψηλό να μη βγαίνει σε δυναμικό hedge out και ο Μαρσελίνιο το εκμεταλλεύτηκε αμέσως. Σκόραρε με αυτό τον τρόπο τα 2 πρώτα σουτ 3 πόντων. Οι πράσινοι προσπάθησαν να μην τον αφήσουν να πάρει τη μπάλα αλλά οι Καταλανοί στις επόμενες επιθέσεις τους τον χρησιμοποίησαν σαν 2αρι.

Τα plays τα έστηναν οι παίχτες που έπαιζαν στα φτερά με κύριο δημιουργό τον Χεζόνια και την μπάλα να περνάει στη 1η πάσα μετά το πικ στον Τόμιτς. Ο Διαμαντίδης αναγκαστικά έδινε βοήθεια από την αδύναμη πλευρά με τον Τόμιτς να βρίσκει τον Μαρσελίνιο είτε με άμεση πάσα είτε μετά από κυκλοφορία και εκτέλεση στις κάκιστες close out άμυνες των πρασίνων. Ο Παναθηναϊκός ακόμα και εκεί δεν ρίσκαρε κάποια φάουλ η κάποια επιθετικά hedge out για να φύγει η μπάλα από τα χέρια του Βραζιλιάνου που ήταν ζεστός και έφτασε τα 6/6 τρίποντα και οδήγησε την ομάδα του σε ένα επιμέρους +20 στο τέλος της 2ης και της αρχές της 3ης περιόδου.

Ο Μπατίστα είναι ένα πρόβλημα που δεν κρύβεται εύκολα στις αμυντικές περιστροφές και αυτό κόστισε, όπως και το ρίσκο του Παναθηναϊκού να δίνει το σουτ σε κάποιους παίχτες. Λερναία Ύδρα οι Καταλανοί που δεν πήραν πόντους από τον Τόμιτς που βοήθησε σε άλλα κομμάτια του παιχνιδιού ενώ σημαντικό ρόλο έπαιξαν και οι πιτσιρικάδες που παίζανε στα φτερά και είναι το μέλλον της Μπαρτσελόνα.

ΟλυμπιακόςΜιλάνο

Για 2ο συνεχόμενο παιχνίδι η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν καταλύτης. Ασφυκτική πίεση στη μπάλα, καλή ατομική άμυνα σε όλες τις αλλαγές, φάουλ όπου κρίθηκε απαραίτητο για να μην δοθεί ούτε ένας εύκολος πόντος. Το παθητικό των μόλις 59,5 πόντων σε 2 παιχνίδια τα λέει όλα.

Οι Ερυθρόλευκοι πλέον είναι πιο απρόβλεπτοι και στο επιθετικό κομμάτι. Με τις επιστροφές των Πρίντεζη και Λοτζέσκι και την ταυτόχρονη άνοδο του Σλούκα οι κόκκινοι έχουν βελτιώσει τη δημιουργία και την εκτέλεση τους από τη περιφέρεια, το ποστ και την αδύναμη πλευρά. Τελείωσαν τον αγώνα με 24 ασσίστ εκ των οποίων μόνο 4 ανήκαν στον Σπανούλη.
Για μια ακόμα φορά το Μιλάνο έδειξε ότι δεν έχει καμία σχέση με τη λέξη ομάδα. Ο Τζεντίλε πήρε 17 σουτ για να σκοράρει μετά βίας 12 πόντους με μια μόλις τελική πάσα. Ατομικισμός και ελάχιστη κίνηση και αποτέλεσμα μια κάκιστη ομάδα χωρίς αρχή και τέλος.

ΤΣΣΚΑ– Λαμποράλ Κούτσα

Οι Ρώσοι για μια ακόμα φορά παίξανε ολοκληρωτικό μπάσκετ στην επίθεση, κυκλοφορώντας φανταστικά τη μπάλα και εκμεταλλευόμενοι στο έπακρο όλα τα πλεονεκτήματα του ρόστερ τους. Ντε Κολό και Τεόντοσιτς αρχίζουν να βρίσκονται με τον Σέρβο να είναι μεγάλος κίνδυνος για δημιουργία και εκτέλεση και από τη θέση 2. Παίχτης κλειδί σε άμυνα και επίθεση και με σπουδαίο ρόλο ο Βορόντσεβιτς.

Ίσως η μοναδική αδυναμία που ως τώρα μοιάζει να έχει η ΤΣΣΚΑ είναι στο κομμάτι της περιφερειακής άμυνας. Οι περιφερειακοί της δεν δαγκώνουν με τη πίεση πάνω στη μπάλα ενώ δεν είναι και ιδιαίτερα καλοί στο ατομικό μαρκάρισμα και στις close out άμυνες. Η Λαμποράλ σκόραρε και δημιούργησε αρκετά ρήγματα στη Ρωσική περιφέρεια.

Ρεάλ Μαδρίτης– Γαλατάσαραϊ

Βγάζουμε το καπέλο στον σπουδαίο Φελίπε Ρέγες. Ακόμα και σε αυτή την υπερπλήρη γραμμή ψηλών της Ρεάλ κάνει τη διαφορά. 22 πόντοι και 11 ριμπάουντ ο απολογισμός του. Σούπερ τέμπο η Ρεάλ παραδοσιακά στην έδρα της με τον Γιουλ στα τελευταία παιχνίδια να έχει πιο πολύ ρόλο οργανωτή παρά εκτελεστή. Στα 2 ματς του τοπ 16 έχει 16 τελικές πάσες.

Σπουδαία άμυνα των Μαδριλένων πάνω στον Αρόγιο. Τον αιχμαλώτισαν σχεδόν ολοκληρωτικά αναγκάζοντας να πάρει λίγα σουτ σε σύγκριση με προηγούμενα παιχνίδια και να τελειώσει με ίδιο αριθμό ασσίστ και λαθών (σύνολο 6).

Νίζνι Νόβγκοροντ- Φενέρμπαχτσε

Καταπληκτική άμυνα των Τούρκων με απόλυτο προσανατολισμό να κόψει τη δημιουργία του Ροτσέστι. Του έδωσε κάποια σουτ αλλά του έκοψε σχεδόν όλες τις πάσες. Σπουδαίο ρόλο ο Βέσελι σε ρόλο σέντερ που ανταποκρίνεται τέλεια στο παιχνίδι των αλλαγών. Στο 2ο ημίχρονο οι Τουρκοι κράτησαν την Νίζνι στους 22 πόντους και τον Ροτσέστι στους 10 πόντους και μόλις μια ασσίστ στον αγώνα.
Πλήρως ατομικό το παιχνίδι των Τούρκων στην επίθεση, θύμισαν τα πρώιμα στάδια της διοργάνωσης. Μόλις 7 τελικές πάσες αλλά και μόλις 4 λάθη για την ομάδα του Ομπράντοβιτς που είχε σε μεγάλη μέρα τους Γκάουντλοκ και Μπογκντάνοβιτς παρότι δεν πάσαραν καθόλου.

ΕφέςΜάλαγα

Δεύτερο παιχνίδι καρμπόν για την Έφες με την άμυνα της να έχει 2 πρόσωπα. Στο 1ο ημίχρονο ήταν τραγική σε όλα τα κομμάτια της, κυρίως στη περιφέρεια και στο αμυντικό τρανζίσιον. Παθητικό ημιχρόνου 49 πόντους. Στο 2ο ημίχρονο η άμυνα των Τούρκων δεν δάγκωνε απλά αλλά τσάκιζε κόκκαλα. Πρωτεργάτης της αντεπίθεσης ο Ντρέιπερ συνεπικουρούμενος από τους Οσμάν, Τζάνινγκ και Περπέρογλου.

Ο Ερτέλ ως τώρα παρουσιάζεται τελείως εκτός κλίματος μέχρι στιγμής κάνοντας ακόμα ένα άσχημο παιχνίδι στον λίγο χρόνο που αγωνίστηκε. Αν όμως η Έφες θέλει να αλλάξει επίπεδο στο επιθετικό κομμάτι μπορεί να το κάνει μόνο με αυτό σε καλή κατάσταση. Ίσως να χρειάζεται περισσότερο χρόνο.

ΖαλγκίριςΆλμπα

Οι Λιθουανοί επιτέλους στην άμυνα θύμισαν την ομάδα του 1ου γύρου. Βάζανε παντού τα κορμιά τους, ήταν επιθετική και δεν άφησαν τους παίχτες κλειδιά της Άλμπα να βρουν ρυθμό μέσα στο παιχνίδι. Γιανκούνας και Γιαφτόκας ακόμα και σε αυτή τη πολύ νεανική ομάδα παρουσιάζονται υπερχρήσιμοι. Στην άμυνα είναι ογκόλιθοι την ίδια στιγμή που στην επίθεση κάνουν σωστές επιλογές είτε εκτελεστικά είτε δημιουργικά. Στα τελευταία λεπτά έδωσαν τις λύσεις.

Ο Ρέντινγκ είναι ένας σπουδαίος παίχτης αλλά σε αυτό το παιχνίδι μάλλον έβλαψε την ομάδα του με τα πολύ δύσκολα σουτ που πήρε και το ατομικό του παιχνίδι. Με αυτόν σε καλύτερη μέρα θα μπορούσαν να είχαν φύγει με 2πλο από το Κάουνας.