Ζενίτ: Αγχωτική νίκη κόντρα στη Κάλεβ με ασταμάτητο Χόλινς (video)

2020-09-26T21:05:29+00:00 2020-09-26T21:12:52+00:00.

26/Sep/20 21:05

Το ”3 στα 3” έκανε η Ζενίτ στη VTB League, με τον Όστιν Χόλινς του 69% από τα 6,75μ. (!) να κάνει τα πάντα κόντρα στη Κάλεβ (91-83).

Αήττητη συνεχίζει στη φετινή VTB League η Ζενίτ. Η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης αντιμετώπισε προβλήματα κόντρα στη Κάλεβ, όμως στο τέλος πανηγύρισε την εντός έδρας νίκη με 91-83. Οι νικητές ανέβηκαν στο 3-0, με τους ηττημένους να μην τα καταφέρνουν στη πρεμιέρα τους.

To ματς ήταν ντέρμπι, αλλά όχι και ”κλειστό” με τις επιθέσεις των δύο ομάδων να είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικές. Η Κάλεβ προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο (21-23), βρέθηκε όμως με 5 (46-41) στο ημίχρονο. Το ματς κρίθηκε στην τελευταία περίοδο, όταν το 64-63 του 30′ έγινε 75-75 στο 4:40′ πριν το τέλος, όμως κάπου εκεί οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και με επιμέρους 16-8, τελείωσαν το ματς.

Ο Τσάβι Πασκουάλ είδε τον Όστιν Χόλινς να είναι ασταμάτητος με 27 πόντους (0/4 δίποντα, 9/13 τρίποντα), με τους Μπίλι Μπάρον και Ματέουζ Πονίτκα να προσθέτουν από 13. Τους 12 με 9 ριμπάουντ έφτασε ο Άλεξ Πόιθρες. Για την Κάλεβ, προσπάθησαν με 24 πόντους-8 ασίστ ο Μάρκους Κιν και ο Γκέιμπ Μπίλερ με 19 πόντους-6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 46-41, 64-63, 91-83

Φυσικά, η αγωνιστική ημέρα στην VTB ”σημαδεύτευτηκε” από την απρόσμενη νίκη της Πάρμα Περμ επί της ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα (έχανε με 20 στο 30′!), με buzzer beater του Γκριγκόριεφ!