Μπαρτσελόνα: “Λύγισε” στο τέλος τους Βάσκους και πήρε το ντέρμπι! (videos)

2020-06-21T23:42:56+00:00 2020-06-21T23:42:56+00:00.

21/Jun/20 23:42

Η Μπαρτσελόνα ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής του Α’ ομίλου του τουρνουά της ACB κερδίζοντας με 81-75 την Μπασκόνια.

Σε ένα από τα πιο σκληρά παιχνίδια μέχρι στιγμής του τουρνουά ανάδειξης πρωταθλητή της ACB η Μπαρτσελόνα ανέβηκε στην κορυφή του Α’ Ομίλου μόνη της με 3/3 κερδίζοντας και το ντέρμπι κόντρα στην Μπασκόνια με 81-75, η οποία γνώρισε την πρώτη της ήττα και έχει πλέον ρεκόρ 2-1.

Κορυφαίοι για τους Καταλανούς του κόουτς Πέσιτς ήταν ο Χάνγκα με 15 πόντους, 7 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ο Μίροτιτς με 13 πόντους (4/10 σουτ), 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 ασίστ και 1 μπλοκ, ο Χίγκινς με 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο και ο Ντέιβις με 11 πόντους και 4/6 σουτ.

Από τους Βάσκους του Ντούσκο Ιβάνοβιτς προσπάθησαν ο τρομερός Σιλντς με 26 πόντους και 6/9 τρίποντα (!) και ο Χένρι με 12 πόντους, 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ σε μέτρια βραδιά ήταν ο Σενγκέλια με 12 πόντους και 5/14 σουτ, 6 ριμπάουντ και 3 λάθη.

Η νίκη της Μπαρτσελόνα κρίθηκε στα τελευταία λεπτά αφού οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 67-67 στο 35′, αλλά οι “μπαλουγκράνα” με ένα σερί 7-0 σε 2′ λεπτά “καθάρισαν” ουσιαστικά στο ματς, αφού προηγήθηκαν με 74-67 (στο 27′) και στο τέλος πήραν σχετικά άνετα το ροζ φύλλο αγώνα!

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 42-39, 55-56, 81-75