ACB: Ανατροπή, ματσάρα και… τελικό η Μπασκόνια! (videos)

2020-06-28T21:55:57+00:00 2020-06-28T22:27:59+00:00.

28/Jun/20 21:55

Μετά από ένα φοβερό ματς, η Μπασκόνια κέρδισε στην Βαλένθια με 75-73 και θα διεκδικήσει τον τίτλο κόντρα στην Μπαρτσελόνα!

Η Μπασκόνια δεν πτοήθηκε από το -11 του πρώτου ημιχρόνου και ούτε από τον Τορνίκε Σενγκέλια που πήγε να γίνει… μοιραίος και με 75-73 κέρδισε την Βαλένθια στον δεύτερο ημιτελικό της ACB, με τις ”Νυχτερίδες” να χάνουν το τρίποντο της νίκης στο φινάλε!

Έτσι οι νικητές θα βρεθούν αντίπαλοι της Μπαρτσελόνα (κέρδισε νωρίτερα την Μπούργος) στον μεγάλο τελικό της Τρίτης (30/6, 21:00, CosmoteSport4), με φόντο το τρόπαιο του πρωταθλητή!

Το ματς ήταν ντέρμπι στο δεύτερο ημίχρονο. Η Βαλένθια ήταν από την αρχή πιο αποτελεσματική και προηγήθηκε ακόμα και με 11, φτάνοντας στο +9 (42-33) στο φινάλε του ημιχρόνου, όμως η Μπασκόνια ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με ένα σερί 8-0 με μπροστάρη τον Ζόραν Ντράγκιτς και έτσι ο ημιτελικός… ξεκίνησε από την αρχή!

Οι Βάσκοι όχι μόνο κατάφεραν να μειώσουν αισθητά την διαφορά, αλλά πέρασαν και μπροστά στο σκορ μετά το 9-10 στο 5′ στο τέλος της τρίτης περιόδου με 55-56. Η Μπασκόνια συνέχισε να έχει ισχνό προβάδισμα, o Σαμ Βαν Ρόσομ φρόντισε η αναμέτρηση να παραμείνει ντέρμπι (70-70). Η Βαλένθια δεν σκόραρε για σχεδόν 3′, επιπλέον δέχθηκε ένα 5-0 σερί, πριν μειώσει σε 73-75 στο 39′.

Σε εκείνο το σημείο, ο Σενγκέλια αστόχησε σε 2 βολές, όπως και η Βαλένθια σε δύο σερί επιθέσεις, με τον Σενγκέλια να κάνει επιθετικό φάουλ και να δίνει 18” στους αντιπάλους τους για την παράταση ή την νίκη. Ο Άαρον Ντούρνεκαμπ κέρδισε το φάουλ, ο Τζόρνταν Λόιντ αστόχησε σε τρίποντο και η νίκη πήγε στην Μπασκόνια!

Κορυφαίος ο Ζόραν Ντράγκιτς με 21 πόντους (7/8 σουτ, 5/6 βολές) και 4 ριμπάουντ, ενώ και ο Τορνίκε Σενγκέλια ήταν πολύ καλός με 17 πόντους (5/7 σουτ, 6/8 βολές) και 4 ριμπάουντ. Στους 12 ο Αχίλ Πολονάρα, με τον Σάβον Σίλντς να προσθέτει 13.

Στους 14 πόντους (5 ριμπάουντ-3 ασίστ) ο Σαμ Βαν Ρόσομ, στους 11 ο Τζόρνταν Λόιντ από πλευράς Βαλένθια, η οποία είδε τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς να μένει στους 6 πόντους.

Η Μπασκόνια θα βρεθεί σε τελικό μετά το 2018, όταν και είχε ηττηθεί με 3-1 από την Ρεάλ Μαδρίτης και θα ψάξει να κερδίσει τον τίτλο του πρωταθλητή για πρώτη φορά μετά το 2010!

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 42-33, 55-56, 73-75

Βαλένθια: Λόιντ 11, Λαμπεϊρί 5, Βαν Ρόσομ 14, Τόμπι 9, Σαν Εμετέριο 9, Κολόμ 4, Μαρίνκοβιτς 3, Μότουμ, Ντούμπλιεβιτς 6, Πουέρτο, Σάστρε 4, Ντoύρνεκαμπ 8.

Μπασκόνια: Χένρι 5, Τζάνινγκ, Σενγκέλια 17, Σίλντς 13, Έρικ 5, Βιλντόζα 2, Σεντεκέρσκις, Ντιόπ, Γκρέιντζερ, Ντράγκιτς 21, Πολονάρα 12, Κούρουκς