Μπασκόνια: Πρώτη ήττα στην ACB με “θύτη” την Μούρθια

2020-10-04T19:22:33+00:00 2020-10-04T19:22:33+00:00.

04/Oct/20 19:22

Η Μπασκόνια ηττήθηκε από την Μούρθια εντός έδρας (75-83), για την πρώτη της ήττα στην φετινή ACB.

Στην 4η αγωνιστική ήρθε η πρώτη ήττα της Μπασκόνια για την φετινή ACB. Οι πρωταθλητές δεν τα κατάφεραν κόντρα στη Μούρθια (75-83) για το δικό της 2-2 στο πρωτάθλημα.

Όλα αυτά λίγες ημέρες μετά την επιβλητική νίκη των Βάσκων κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης με 76-63, στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας.

Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι αγωνίστηκαν δίχως τον Άλεξ Αντετοκούνμπο, είχαν τα ηνία της αναμέτρησης από την αρχή και προηγήθηκαν με 7 (35-42) στο ημίχρονο. Το ματς έγινε ντέρμπι στη τελευταία περίοδο, με την Μπασκόνια να μειώνει σε 70-74 στο 39′, όμως στο τέλος δεν είχε την ψυχραιμία και τις λύσεις να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Κορυφαίος των νικητών ο Ντιλέο με 22 πόντους, ενώ ο Κόνερ Φράνκαμπ μέτρησε 17, σε μία ακόμα εξαιρετική εμφάνιση από τον πρώην παίκτη του Ρεθύμνου. Για τη Μπασκόνια, προσπάθησε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ ο Άλεκ Πίτερς και με 12-7 ο Ακίλε Πολονάρα.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 35-42, 53-59, 75-83