Ρεάλ – Μπαρτσελόνα 82-87: Θριαμβεύτρια του classico με σαρωτικό Μίροτιτς! (videos)

2020-12-27T23:24:45+00:00 2020-12-28T06:07:57+00:00.

27/Dec/20 23:24

Η Μπαρτσελόνα ήταν εξαιρετική στα τελευταία λεπτά του μεγάλου ντέρμπι με την Ρεάλ και πήρε τη νίκη μέσα στην Μαδρίτη με 82-87, σπάζοντας το αήττητο των “Μερένχες”. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Νίκολα Μίροτιτς.

”Βασίλισσα” στην θέση της ”Βασίλισσας” η Μπαρτσελόνα!

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν ανώτερη στα τελευταία 10′ και μετέτρεψε το ντέρμπι με την Ρεάλ σε παράσταση για έναν ρόλο, παίρνοντας την νίκη με 82-87 μέσα στην Μαδρίτη.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι νικητές έχουν πλέον ρεκόρ 13-3, ενώ αυτή ήταν η πρώτη ήττα σε 15 ματς για τους Μαδριλένους.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε καλύτερα το ματς, με τον Νίκολα Μίροτιτς να είναι τρομερός, έχοντας τους 14 από τους 23 πόντους της ομάδας του στα πρώτα 10′. Οι δύο ομάδες συνέχισαν σε παρόμοιους ρυθμούς, δείχνοντας πως δεν μιλάμε για ντέρμπι μόνο στα λόγια, όπως δείχνει το και το 46-46.

Ίδιο σκηνικό και στην τρίτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μεν το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια, όμως μία αντεπίθεση των γηπεδούχων στο τέλος με Λαπροβίτολα-Ντεκ, έφερε το 65-64 με την συμπλήρωση των 30′.

Το 70-72 έγινε 72-84 και κάπως έτσι η Μπαρτσελόνα είχε μπει για τα καλά σε θέση οδηγού στο ματς με 4′ να απομένουν. Ο Κούριτς είχε δώσει πολύτιμες βοήθειες σε εκείνο το διάστημα και σε συνδυασμό με την εξαιρετική άμυνα, οι Μπλαουγκράνα έφτασαν στο +12, με την Ρεάλ να μην σκοράρει για πάνω από 3′.

Η Ρεάλ μείωσε σε 80-84 στο 39′ με τον Μίροτιτς να βγάζει την άμυνα του αγώνα στο -21” πάνω στον Λαπροβίτολα, ενώ αμέσως μετά έκανε το 80-86, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει μία σπουδαία νίκη απέναντι στον μεγάλο αντίπαλο, στου σπουδαιότερο φυσικά ντέρμπι της Ευρώπης.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 46-46, 65-64, 82-87

Κορυφαίος των νικητών ο Μίροτιτς με 26 πόντους-10 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Κούριτς με 14 και ο Κόρι Χίγκινς με 12. Όσο για τον Νικ Καλάθη, είχε 7 πόντους και 3 ασίστ. Για την Ρεάλ, προσπάθησε με 14 ο Σέρχιο Γιουλ, με τον Ουόλτερ Ταβάρες να έχει 11 πόντους-9 ριμπάουντ και τον Ντεκ 12.