Μπαρτσελόνα: Απάντησε με δικό της “μπρέικ” και 2-1 τη Μάλαγα! (videos)

2023-06-11T20:39:10+00:00 2023-06-11T21:16:08+00:00.

gadamopoulos

11/Jun/23 20:39

barcelona

Η Μπάρτσα ανέκτησε το πλεονέκτημα έδρας, με θρίαμβο με 90-79 επί των Κυπελλούχων Ισπανίας και απέχει μία νίκη από τους τελικούς της ACB.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η Μπαρτσελόνα ήταν για 23΄ με την πλάτη στον τοίχο και κοντά στο να βρεθεί «στα σχοινιά» στα ημιτελικά της ACB με τη Μάλαγα, όμως κατόρθωσε το βράδυ της Κυριακής (11/6) να αλλάξει τα δεδομένα και να γίνει «αφεντικό» της σειράς.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επικράτησε με σκορ 90-79 της Μάλαγα, απάντησε με «σπάσιμο» της έδρας στο «μπρέικ» των Κυπελλούχων Ισπανίας στη Βαρκελώνη και πέτυχε το 2-1. Οι «μπλαουγκράνα» ανέκτησαν το αβαντάζ έδρας, απέχουν μια νίκη από τους τελικούς και θα έχουν την πρώτη ευκαιρία τους την Τρίτη (13/6), και πάλι στην Ανδαλουσία.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του ματς στην τρίτη περίοδο, όταν με ένα επιμέρους 15-4 βρέθηκαν από το -4 στο +7, σε τέσσερα λεπτά και από εκείνο το σημείο δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα. Η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε την αξιοθαύμαστη πολυφωνία της, έχοντας έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Σατοράνσκι, Λαπροβίτολα, Μίροτιτς, Κάλινιτς από 12π., Κούριτς και Αμπρίνες από 10π.)

Οι Καταλανοί είχαν συνολικά 9/21 τρίποντα, σε αντίθεση με το «φτωχό» ποσοστό της Μάλαγα από τα 6,75μ. (7/25 και 28%). Οι παίκτες του Ίμπον Ναβάρο έχασαν τον ρυθμό τους μετά τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου και θα επιχειρήσουν να ισοφαρίσουν και να οδηγήσουν τη σειρά σε 5ο παιχνίδι, στη Βαρκελώνη. Οι 13π. του Κράβις, οι 12 του Πέρι και οι 11 του Κάρτερ δεν ήταν αρκετοί…

Η Μάλαγα μπήκε στο παρκέ με κεκτημένη ταχύτητα από το «μπρέικ» στο 2ο ματς στη Βαρκελώνη και προηγήθηκε 6-3 στο 4΄, ενώ με ένα επιμέρους 9-2, ξέφυγε με 17-12 στο 8΄. Οι «μπλαουγκράνα», όμως, χάρη σε 8π. του Μίροτιτς, απάντησαν και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με δικό τους σερί 8-0 και προσπέρασαν για το 20-17 στο 10΄.

Η δεύτερη περίοδος είχε περισσότερο σασπένς, με τις δύο ομάδες να κλείνουν το ημίχρονο με 9 ισοπαλίες και 15 εναλλαγές προβαδίσματος! Η Μπάρτσα βρήκε κάποιες λύσεις και από τους Λαπροβίτολα και Αμπρίνες, που είχαν από 6π., όμως οι γηπεδούχοι, με τον Ντίαθ να οργανώνει και τους Καλινόσκι, Κράβις (από 9π.) και Πέρι (7π.) να σκοράρουν, έκλεισαν το εικοσάλεπτο μπροστά με 43-40.

Το τρίτο δεκάλεπτο, πάντως, άνηκε στους Καταλανούς. Η Μάλαγα προηγήθηκε με 49-45 στο 23΄, όμως οι Σατοράνσκι και Κούριτς ήταν οι «υπεύθυνοι» του εντυπωσιακού επιμέρους 15-4 της Μπαρτσελόνα, που την έφερε στο 27΄ μπροστά με 60-53! Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους διατήρησαν το πλεονέκτημα ως το τέλος της περιόδου, με 66-60, που έφερε την ομάδα τους για τα καλά στη θέση του οδηγού.

Τα ημιτελικά της ACB (best-of-five)

(1) Μπαρτσελόνα – (5) Μάλαγα 2-1 (84-81, 79-88, 90-79, 4ος αγώνας: 13/6, 22:00)

(2) Ρεάλ Μαδρίτης – (7) Μπανταλόνα 2-1 (83-93, 90-73, 73-83, 4ος αγώνας: 12/6, 22:00)